Grčki parlament usvojio je nove mjere štednje, koje uključuju kontroverzni plan otpuštanja i premještanja 25.000 radnika javnog sektora, uprkos masovnim protestima protiv reformi, neophodnih za nastavak isplate međunarodne pomoći.
Parlament u Atini odobrio je kasno u srijedu uveče zakon koji je potreban da bi Grčka primila sljedeću tranšu pomoći od 6,8 milijardi eura, prenosi agencija Frans pres.
Ovo je prvi veliki test za konzervativnog premijera Antonisa Samarasa otkako je partija lijevog krila napustila prošlog mjeseca njegovu koalicionu vladu, javio je AP.
Uoči glasanja, oko 3.000 ljudi je mirno protestovalo ispred zgrade parlamenta u centru Atine.
Prema predloženim reformama, radnici javnog sektora, uključujući nastavnike i policiju, imaće osam mjeseci da nađu novi posao ili prihvate onaj koji će im biti ponuđen. U suprotnom će biti otpušteni. Do kraja jula planiran je premještaj oko 4.200 radnika.
Na jučerašnjim protestima u Atini i Solunu učestvovalo je više od 20.000 ljudi. Za danas su planirana nova okupljanja. Vodeći grčki sindikat GSEE nazvao je zakon o reformama "nadgrobnim spomenikom" za grčke radnike.
Grčka je primorana na seriju bolnih reformi tokom protekle četiri godine, u zamjenu za 240 milijardi eura pomoći od Evropske unije i Međunarodnog monetarnog fonda.
Otkazi i rezanje plata i penzija teško su pogodili Grke i izazvali masovne proteste i štrajkove.
Grčka već šestu godinu prolazi kroz recesiju, uz nezaposlenost od 27 odsto, i ne očekuje se da će ostvariti privredni rast prije 2014.
Bonus video: