Evropsko tržište droge postaje sve dinamičnije i sve se više razvija. Tu se i kreiraju i proizvode nove vrste koje sve više potiskuju heroin i kokain. Važnu ulogu pri tom igra i internet.
U najnovijem izveštaju Europola i Evropske kancelarije za kontrolu droge i zavisnosti od droge (EBDD) navodi se da evropsko tržište droge postaje sve dinamičnije, inovativnije i da se sve više razvija.
Loren Lanijel, analitičar EBDD, navodi da se u Evropi najviše konzumira kanabis, kokain i amfetamini, ali da i dalje postoji velik broj onih koji koriste heroin. Osim toga, navodi on, ubuduće bi najveći problem mogao da postane metaamfetamin, poznatiji pod nazivom kristal met (crystal meth).
Sve se više proizvodi u Evropi
Droga u Evropu dolazi iz svih djelova svijeta.
„Kokain se proizvodi na području Anda; u Kolumbiji, Boliviji i Peruu, i u Evropu dolazi različitim putevima koji vode ili preko Afrike i Karipskih zemalja, ili preko Brazila i Argentine. Heroin uglavnom stiže iz Avganistana, Pakistana i Irana“, kaže Lanijel. Međutim, dodaje on, droga se sve više proizvodi i u Evropi.
„Mnogo toga što se ovde konzumira, ovdje se i proizvodi. Na primjer: amfetamini, metaamfetamini, kanabis... Pogotovo je po pitanju kanabisa i ekstazija Evropa danas postala najveći proizvođač na svijetu“, kaže Loren Lanijel.
Sve manje uživalaca heroina
U izvještaju spomenutih tijela EU, navodi se da se primjećuje i pad upotrebe određenih vrsta droge – na primjer heorina.
Razlog za to su pojačane i stalne kontrole na evropskim granicama, kao i razne kampanje i programi protiv upotrebe droge, posebno, heroina.
Hajno Štefer, šef Instituta za istraživanje zavisnosti pri visokoškolskoj ustanovi u Frankfurtu na Majni, ističe da heroin više ne odgovara duhu savremenog vremena, s obzirom na to da je heroin povezan sa virusom HIN. Samim tim, heroin sve više gubi na popularnosti i atraktivnosti dok se tzv. moderne vrste droge sve više šire.
„To su droge koje ubrzavaju, povećavaju aktivnosti, koje nisu poput heroina omamljujuće i usporavajuće, već, poput kokaina, daju snagu i polet. Dakle, riječ je o supstancama koje se dobro uklapaju u našu kulturu, društvo u kojem dominira učinak, konkurencija, borba i koje jednostavno brzo „podižu“, kaže Štefer.
Da li je kažnjavanje pravo sredstvo?
U spomenutom izvještaju nalaze se i predlozi kako i na koji način bi se ubuduće moglo još efikasnije stati na put trgovini i prodaji droge.
Jedan od načina svakako bi mogla da bude još bolja saradnja između država u Evropi, odnosno, bolja koordinacija policijskih akcija. Osim toga, prema mišljenju Hajna Štefera vrlo efikasna metoda jeste i legalizacija određenih droga, ali samo za ličnu upotrebu.
„Holandija je izvanredan primjer. Naime, uprkos legalizaciji kanabisa, u toj zemlji se ta droga daleko manje konzumira nego recimo u Njemačkoj. Mislim da je još uvijek najbolji put onaj koji vodi preko informisanja o opasnostima i rizicima koje sa sobom donosi droga. Kažnjavanja, bar prilikom lične upotrebe, mislim da bi trebalo da budu obustavljena“, zaključuje on.
Bonus video: