Evropski komesar Štefan File i šef makedonske diplomatije Nikola Poposki su danas u Briselu istakli da svaki vid regionalne saradnje na Zapadnom Balkanu ne smije isključiti bilo koju zemlju, a treba da služi ključnom cilju ulaska u Evropsku uniju.
File i Poposki su tako, na konferenciji za štampu, odgovorili na molbu da kažu kako gledaju na oštro reagovanje vlade u Skoplju na zamisao o stvaranju "Balkanskog Beneluksa", koji bi obuhvatio Makedoniju, Kosovo, Albaniju i Crnu Goru, kao i na tumačenja skopske štampe i "Makedonskog svjetskog kongresa" da je to pokušaj da se obilaznim putem stvori "Velika Albanija".
Zamisao o "Balkanskom Beneluksu" je ocijenjena kao pokušaj da se tješnjom političko-ekonomskom saradnjom stvori okvir u kojem će ubjedljiva etnička većina biti albanski živalj, a što je podržao i jedan član makedonske vlade, Albanac po narodnosti, i to u prisustvu albanskog premijera Saljija Beriša, na jednom sastanku u Prištini.
Crna Gora, Makedonija, Albanija i Kosovo kao Beneluks >>>
To je izazvalo odlučno protivljenje vlade u Skoplju, a Poposki je danas u Briselu ponovio izjavio da je cilj Makedonije da "cio region postane dio Evropske unije i to je ključna pokretačka snaga svega što činimo i naše spoljne politike".
Poposki je predočio značaj regionalne saradnje, ali je istakao i važnost da se "djeluje bez diskriminacije" i da, uz bilateralne veze s Kosovom, Crnom Gorom i Albanijom, sa istim ciljem treba da se sarađuje sa Srbijom, Bugarskom, Grčkom.
U makedonskim izvorima i medijima je predočeno da ovaj predlog isključuje Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, a postavljeno je i pitanje zašto bi Crna Gora ulazila u takav političko-ekonomski mehanizam, ako uskoro treba da počne direktne pregovore o članstvu s EU
"Pravo pitanje bi bilo da li vidim da ima još prostora za regionalnu saradnju i ja bih odgovorio potvrdno", dodao je evropski komesar, uporedivši to sa saradnjom srednjeevropskih zemalja u "Višegradskoj grupi".
Ali je naglasio da "to najprije mora obuhvatiti sve, a ne smije nikoga isključivati, kao i da mora ujediniti naše partnere (u regionu) oko cilja da se približe Evropskoj uniji".
File je, na molbu agencije Beta, time objasnio i izjavu svog portparola Petera Stana da EU podržava "svaki vid integracije i zajedničke akcije" zapadnobalkanskih zemalja.
Ali takva, kako je sam Stano naveo, "uopštena podrška svakom vidu regionalne saradnje", je u makedonskim zvaničnim krugovima i medijima protumačena kao potpora zamisli o Balkanskom Beneluksu, koju su preko portala "EUobserver" lansirali jedan austrijski ekonomista koji radi u Tirani i jedan kosovski novinar albanske narodnosti.
U makedonskim izvorima i medijima je predočeno da ovaj predlog isključuje Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, a postavljeno je i pitanje zašto bi Crna Gora ulazila u takav političko-ekonomski mehanizam, ako uskoro treba da počne direktne pregovore o članstvu s EU, pa je izvučen zaključak da bi to bila "mala vrata" za Veliku Albaniju.
Autori ideje o "Balkanskom Beneluksu" u koji bi ušle pomenute četiri države, austrijski ekonomista koji živi u Albaniji Ginter Felinger i kosovski novinar Ekrem Krasnići, kao jednu od prednosti takve dublje integracije označili su jačanja političkih i ekonomskih veza i veće šanse za brži ulazak u EU.
Galerija
Bonus video: