U snažnom zemljotresu koji je rano jutros pogodio sjever Italije poginulo je pet osoba, povrijeđeno na desetine a oštećene su istorijske zgrade, uključujući i čuveni srednjovjekovni dvorac.
Zemljotres jačine šest stepeni Rihterove skale pogodio je zemlju u četiri sata poslije ponoći, nakon čega je uslijedila serija manjih potresa. Najmanje dva potresa dostigla su jačinu od 5,1 stepen Rihtera, prouzrokovala novu paniku, dodatno oštetila već oslabljene zgrade i dovela do urušavanja drugih građevina.
"Zemljotres me probudio oko četiri ujutru, bio je snažan i trajao je minut, možda i više", rekla je za BBC britanska novinarka iz Bolonje, Frenki Tompson.
"Nakon mrtve tišine... počela su da zvone crkvena zvona. Manji potresi su se nastavili do otprilike 5.50 kada se desio još jedan snažan potres, ali ne toliko dramatičan kao što je bio prvi".
"Imam 83 godine i nikada nisam osjetila nešto poput ovog", rekla je za agenciju Rojters Lina Gardenji iz grada Bondeno, blizu Ferare.
Epicentar najjačeg zemljotresa koji je pogodio Italiju u posljednje tri godine bio je blizu Modene, u regionu Emilija Romanja u dolini rijeke Po. Potresi su bili smrtonosniji od bilo kojih poslije 2009 – kada je razoren grad Akvila – i mogli su se osjetiti čak u regionima na granici sa Francuskom na zapadu i Slovenijom na istoku.
Iz Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija saopšteno je agenciji MINA da među povrijeđenim osobama za sada nema crnogorskih državljana.
Među stradalima je i jedna 106-godišnja starica, na koju je u toku spavanja pala greda.
Potresi su teško oštetili mnoge crkve i druge zgrade, čime je nanijet najveći gubitak za umjetničko nasljeđe Italije od zemljotresa 1997, kada se urušio krov bazilike Svetog Franje u Asisiju.
Teško je oštećen impresivni dvorac Estense iz XIV vijeka, simbol grada San Feliće sul Panaro i njegova najvažnija zgrada.
Srušili su se vrhovi nekoliko manjih kula i vlada bojazan da bi se mogla urušiti i glavna kula. Tri gradske crkve su teško pogođene, a oštećene su i vjekovima stare freske i druga umjetnička djela.
"Izgubili smo svo naše umjetničko nasljeđe", ocijenio je gradonačelnik San Felićea, Alberto Silvestri.
"Crkve i kule su srušene. Zgrada pozorišta je stabilna, ali ima pukotina na njoj".
Zemljotres je ostavio ogromnu rupu na jednoj strani zgrade gradske vijećnice u Sant Agostinu, a lokalni zvaničnici strahuju od njenog rušenja. Ulice su prepune ruševina a u gradu se osjeća miris plina dok mještani strahuju da može doći do eksplozija.
Šef službe za vanredne situacije, Franko Gabrijeli, potvrdio je da je poginulo pet osoba. Zvaničnici su dodali da do 3.000 ljudi neće moći u narednom periodu da se vrati svojim domovina.
Jedan Marokanac, koji je radio treću smjenu u fabrici u Bondeni, poginuo je kada su ga pogodili djelovi ruševina.
Jedan 57-godišnji Italijan stradao je kada se urušila zgrada željezare u Sant Agostinu, a dvojica muškaraca su poginula u istom gradu kada se srušio dio jedne fabrike keramike.
"Nije trebalo da bude tamo“, ispričala je majka jednog od poginulih radnika.
„Zamijenio je smjenu sa jednim drugom koji je želio da ode na plažu".
Papa Benedikt se pomolio za žrtve, a vlada je saopštila da će proglasiti vanredno stanje i aktivirati fondove za rekonstrukciju.
Galerija
Bonus video: