Evropa je slomila mnogo srca u Turskoj, a posebno srca onih koji su vjerovali u pristupanje Evropskoj uniji, kazao je za španski dnevnik El Pais turski nobelovac Orhan Pamuk.
"Ponajprije izjave Sarkozija i Merkelove, onda ekonomska kriza i činjenica da Turska nije mnogo pogođena finansijskom krizom iz 2008. godine (u stvari, ekonomija ovdje doživljava svoj procvat!), evropsku perspektivu Turske su učinili teško izvodljivom", rekao je Pamuk, te dodao:
“Ja ne plačem za Evropom.”
"Tu svakako treba pridodati i osjećaj bijesa prema Evropi”, kaže Pamuk i iznosi zanimljivu konstataciju: "Turska više ne juri prema Evropi i ja ne plačem zbog toga! Evropa je i dalje svojevrsni san višeg staleža. No, privredni bum je vidno smanjio evropsku euforiju. Budući da je želja za pridruživanjem Evropi u većini slučajeva inicirana privredom, a ne politikom ili institucionalizacijom”, prenosi Al Džazira Balkan.
Kurdsko pitanje je glavni problem Turske. Vlada ne zna kako ovom problemu pristupiti tolerantnije i umjerenije, te u kontekstu rješavanja aktuelnog problema ponovo koristi stare metode
"Kao prvo, smanjena je vojna moć. A to je nešto što unosi nemir među nacionalističku buržoaziju, koja je dugi niz godina podržavala vojsku kao zaštitnika sekularizma. Uprkos tome, više od polovine turske populacije vjeruje u takvo državno ustrojstvo. Ja, ipak, mislim da je kurdsko pitanje glavni problem Turske. Vlada ne zna kako ovom problemu pristupiti tolerantnije i umjerenije, te u kontekstu rješavanja aktuelnog problema ponovo koristi stare metode.”
Pamuk navodi da u njegovoj zemlji ne postoji buržoazija samo u Istanbulu, već da postoji i jedna nova viša klasa, koja dolazi iz Anadolije:
"Postoji jedna nova buržoazija, koja je konzervativnija i s izraženom vjerskom dimenzijom, koja podržava vladajuću Stranku pravičnosti i prosperiteta (AK Parti). I to čini da se istanbulska buržoazija osjeća pomalo nelagodno. Međutim, ne smije se gubiti iz vida da je u posljednjoj deceniji, s istom tom strankom na vlasti, Turska postala mnogo bogatija i uspješnija, a isto tako i Istanbul i njegova buržoazija. A ta buržoazija je godinama svoje zapadnjaštvo koristila u cilju legaliziranja ličnog bogatstva. Stoga je razumljivo što je trenutno stanje stvari pomalo čini nervoznom."
Bonus video: