Zakon Litvancima omogućava da proglase lični bankrot

Zakon omogućava osobama koje duguju 5.792 eura ili više, da pokrenu proceduru ličnog stečaja
1 komentar(a)
Ažurirano: 10.05.2012. 15:49h

Litvanski parlament usvojio je Zakon o ličnom bankrotu kako bi se izbjeglo siromaštvo u toj zemlji koja lagano izlazi iz teške ekonomske krize, izjavio je lider pravnog odbora parlamenta Stazis Sedbaras.

"Taj zakon je neophodan, on je izraz jedne civilizovane zemlje i garantovaće sigurniju budućnost", izjavila je agenciji Frans pres ekonomista Violeta Klivijen.

Zakon omogućava osobama koje duguju 5.792 eura ili više, da pokrenu proceduru ličnog stečaja.

"Taj zakon je neophodan, on je izraz jedne civilizovane zemlje i garantovaće sigurniju budućnost", izjavila je agenciji Frans pres ekonomista Violeta Klivijen.

Ona dodaje da će situacija biti složenija za banke, ali ne očekuje veliki talas proglašenja ličnog bankrota.

Prema direktoru agencije koja prati zaduživanje građana Manokreditinfo Mariusa Zaikauskasa, od tri miliona stanovnika Litvanije, njih 14.500 ima dugovanja od 5.792 eura ili više.

Riječ je o kreditima uzetim u bankama radi plaćanja grijanja ili telefonskih računa, a prema riječima Zaikauskasa, ta dugovanja dostižu 695 miliona eura.

Kada osoba jednom proglasi bankrot, taj postupak će moći ponovo da pokrene tek nakon isteka 10 godina, predviđa novi zakon.

Ako dužnik ne može da otplaćuje kredit, banke u svijetu najčešće proglašavaju lični bankrot klijenta i pomažu mu da mu ne bi bila automatski oduzeta imovina.

Nakon što je proglašena privrednim "tigrom", Litvaniju je 2009. zahvatila najteža ekonomska kriza od sticanja nezavisnosti 1990. godine.

Međutim, zemlja se brzo oporavila i već je 2010. godine imala porast BDP za 1,3 odsto, a za ovu godinu je predviđen rast od 2,5 odsto.

Bonus video: