U ponedjeljak kasno uveče moskovska policija je pustila na slobodu većinu privedenih demonstranata i poznatog blogera i opozicionara Andreja Navaljnog i desničarskog aktivistu Edvarda Limonova koji su zadržani posle opozicionog mitinga, jer nisu htjeli da napuste Puškinov trg na kojem je održan protest.
Poslije protesta opozicije zbog rezultata predsjedničkih izbora privedeno je skoro 250 ljudi, navodi Interfaks, pozivajući se na izvore u policiji.
Kako prenose mediji, stanice policije u centru grada bile su popunjene, a privedene su vozili u druge djelove grada.
Nakon završetka mitinga, kojem je prisustvovalo oko 20.000 ljudi, policija je žestoko rasturila grupu od nekoliko stotina demonstranata koji su ostali na trgu.
Moskovske vlasti saopštile su danas da neće tolerisati održavanje mitinga za koje ne postoji dozvola.
Među privedenima su bili i organizatori protesta "Za poštene izbore", Sergej Udaljcov, Ilja Jašin i Aleksej Navaljni.
Opozicija: Nastavljamo proteste do ispunjenja zahtjeva
Učesnici opozicionog protesta "Za poštene izbore" ocijenili su da su parlamentarni i predsjedniški izbori u Rusiji bili nelegitimni i porušili da će nastaviti mirna okupljanja, sve do ispunjenja njihovih zahtjeva.
"Zahtjevamo kompleksne političke reforme, vanredne parlamentarne i predsjedničke izbore, nastavljamo mirne akcije protesta sve dok naši zahtjevi ne budu realizovani", objavio je političar Nikolaj Riškov pred oko 20.000 prisutnih, pozdravljen ovacijama.
Jedan od učesnika, lider Lijevog fronta Sergej Udaljcov poručio je da neće otići sa trga, sve dok premijer Vladimir Putin "ne ode sa vlasti".
"Ne pozivam nikog ni na šta, ali ću biti zahvalan onima koji se pridruže", rekao je Udaljcov na mitingu pod parolom "Rusija bez Putina".
Nakon završetka protesta, Udaljcov, kao i drugi organizator protesta Aleksej Navaljni, ostali su na trgu, kao i oko skoro hiljadu ljudi.
Policija je saopštila da se Udaljcov ponaša "provokativno" i da poziva prisutne na nepotčinjavanje policiji.
Učesnici mitinga usvojili su deklaraciju kojom se ocjenjuje da parlamentarni izbori nisu bili slobodni i pošteni, da nije bilo slobodnog pristupa medijima, da je zabilježeno mnogo kršenja izbornih propisa.
Poručili su, takođe, da je vršen grub politički pritisak na birače i da zemlja ne može da se razvija sa "nelegitimnom vlašću".
Bonus video: