Ruski premijer Vladimir Putin ocijenio je da reforme predsjednika Dmitrija Medvedeva u njegovom predizbornom programu posvećenom ekonomiji za poboljšanje poslovne klime, nisu dovele do značajnih pomaka.
Putin, kao predsjednički kandidat, u programskom članku posvećenom privredi, a koji objavljuje dnevnik Vedomosti, priznaje da Rusija gubi u konkurenciji na pravnom planu i da zbog toga vlasnici firmi koje rade u Rusiji preferiraju registrovanje kompanija u inostranstvu.
Putin je ocijenio da je "nedopustivo" da Rusija ima ekonomiju "koja joj ne garantuje ni stabilnost, ni suverenitet, ni blagostanje".
"Nama je potrebna nova ekonomija, s konkurentnom privredom, sa efikasnom poljoprivredom, koja radi na savremenoj tehnološkoj bazi. Neophodno je da izgradimo efikasni mehanizam za obnovu ekonomije, da nađemo i privučemo neophodne ogromne materijalne i kadrovske resurse", naveo je Putin.
On je najavio privatizaciju državnih korporacija, čije je stvaranje inače inicirao, ocjenjujući da se do 2016. može smanjiti dio učešća države u nekim sirovinskim granama privrede i završiti prosec izlaska iz velikih nesirovinskih kompanija.
Ocjenjujući da se u sektoru gradnje i transporta Rusija "zaglavila u prošlom vijeku", Putin predlaže značajno povećanje državnih sredstava za razvoj infrastrukturnih projekata, među kojima i za izgradnju puteva, kao i za učešće poznatih stranih kompanija u tome.
Ruski premijer se žalozio za promjenu ideologije državne kontrole nad biznisom i za ograničavanje funkcije države.
"Glavni problem je nedostatak transparentnosti u radu predstavnika države, od carinskih i poreskih službi, do sudskog i bezbjednosnog sistema. Ako se stvari nazovu svojim imenom, riječ je o sistemskoj korpuciji", naveo je Putin, koji je od 2000. bio predsjednik države u dva mandata, a zatim premijer.
Dodao je da se u Rusiji moraju promijeniti sama država, izvršna i sudska vlast i vratiti tehnološko liderstvo.
Bonus video: