Euro srećan rođendan

Euro je završio godinu na novom minimumu u odnosu na jen i na najnižem nivou u posljednjih 16 mjeseci u odnosu na dolar
0 komentar(a)
Ažurirano: 01.01.2012. 19:24h

Za razliku od vatrometa, svjetlosnih efekata na mostovima i razdraganih ljudi u redovima ispred bankomata koji su obilježili uvođenje eura u ponoći 1. januara 2002. desetogodišnjica zajedničke evropske valute prolazi bez većih ceremonija, što ukazuje na duboku krizu kroz koju prolazi.

Deset godina poslije riječ "euro" u naslovu obično ide uz riječ "kriza", piše u komentaru list Nju jork tajms (New York Times).

Političke vođe su ukazale u novogodišnjim porukama na izazove s kojima se suočavaju da bi izašli iz ekonomske krize

U Frankfurtu, Evropska centralna banka je na svom vebsajtu objavila kratak video da podsjeti na dobre strane eura.

"Tokom protekle decenije jedinstvena valuta postala je simbol integracije i saradnje u Evropi", navodi u videu predsjednik Evropske centralne banke Mario Dragi.

“Uprkos sadašnjim izazovima kojima se suočavaju Evropa i svijet građani u zoni eura mogu biti uvjereni da će ECB ostati vjerna svom mandatu da očuva stabilnost cijena", obećao je dalje on.

Političke vođe su ukazale u novogodišnjim porukama na izazove s kojima se suočavaju da bi izašli iz ekonomske krize. Njemačka kancelarka Angela Merkel ocijenila je da 2012. može biti još teža od teške godine kroz koju je prošla eurozona.

Počevši od Grčke prije dvije godine dužnička kriza je zahvatila Portugal i Irsku, a danas prijeti svim zemljama u eurozoni uprokos planovima za pomoć i evropskim samitima koji su se nizali jedan za drugim tokom 2011.

Prvi put postavlja se pitanje opstanka zajedničke valute, navodi agencija AFP.

Dok se očekuje da će vlade početkom godine masovno tražiti dodatna sredstva na finansijskom tržištu, Grčku u januaru čekaju teški pregovori sa bankama o smanjenju dugovanja prema njima na pola od čega zavisi finansijsko preživlavanje zemlje.

Skoro dvije trećine Francuza protive se vraćanju na franak, a moguće vraćanje na drahmu bi značilo "pravi pakao" za Grčku

Evropa se trudi da prevaziđe omašku koja je postojala u zasnivanjau monterane unije, što se pokazalo jasno u krizi, a to je nedovoljna koordinacija ekonomskih plitika. Većina evropskih zemalja treba u principu da potpišu sporazum početkom marta o poštovanju određenih fiskalnih pravila.

Euro je završio godinu na novom minimumu u odnosu na jen i na najnižem nivou u posljednjih 16 mjeseci u odnosu na dolar, mada je dosta iznad vrijednosti koju je imao u odnosu na američku valutu kada je uveden.

I pored svega skoro dvije trećine Francuza protive se vraćanju na franak, a moguće vraćanje na drahmu bi značilo "pravi pakao" za Grčku, upozorio je guverner grčke centralne banke Jorgos Provopulos.

13 milijardi maraka još nezamijenjeno

Na desetu godišnjicu uvođenja eura, prema podacima njemačke centralne banke, nezamijenjeno je još 13 milijardi maraka.

Oko 330 miliona građana u 17 zemalja eurozone za jubilej će dobiti svojevrstan poklon – jubilarni kovani novčić od dva eura

U opticaju se nalazi 880 milijardi eura, oko 857 milijardi su papirne novčanice, 23 milijarde kovani novac. Skoro 30 odsto od ukupne količine kovanog novca su njemački nacionalni novčići, po oko 16 odsto španski i francuski i 13 odsto italijanski.

Najmanje je u opticaju slovenačkih, malteških i estonskih novčića eura, kao i onih izdatih u San Marinu (0,01 odsto), Monaku (0,006) i Vatikanu (0,004).

Oko 330 miliona građana u 17 zemalja eurozone za jubilej će dobiti svojevrstan poklon – jubilarni kovani novčić od dva eura sa istim motivima za sve zemlje – razlikuje se samo ime zemlje na poleđini.

Galerija

Bonus video: