Policajci koji istražuju njemačku neonacističku terorističku grupu otkrili su listu za odstrel 88 potencijalnih meta, među kojima su i dva istaknuta člana Bundestaga i predstavnici turskih i islamskih grupa.
Istražitelji pokušavaju da utvrde da li lista uključuje ljude za čiju je likvidaciju grupa aktivno kovala zavjere ili je to samo spisak istaknutih političkih protivnika, prenio je britanski „Gardijan”.
Dvojica koja su se našla na listi su političari iz Minhena: Jerži Montag poslanik Zelenih i Hans-Peter Ul iz Hrišćansko-socijalne unije. Obojica su izjavila da su duboko šokirani otkrićem.
Prema internet izdanju Špigla, lista je otkrivena tokom istrage aktivnosti aktivista takozvanog Nacionalsocijalističkog podzemlja (NSU), osumnjičenog da stoji iza niza terorističkih napada u Kelnu i Dizeldorfu od 2000-2004. Broj 88 ima simbolično značenje koje odgovara oznaci HH, što je skraćenica za fašistički pozdrav “hajl Hitler.
Ova neonacistička ćelija je prikupljala imena i adrese 2005, saopštila je njemačka policija.
Montag je rekao da je uznemiren otkrićem. „Užasno se osjećam. To što su glavni članovi grupe eliminisani ne rješava problem. Ako oni mogu da smisle ovako nešto, mogu i drugi.“ On je dodao da je uvjeren da u Njemačkoj postoje i druge neonacističke ćelije sposobne da učine nešto slično.
Ul je rekao da je bio „duboko uznemiren“ kada je čuo da se njegovo ime nalazi na spisku za odstrjel.
Njemačke vlasti su naširoko kritikovane jer nisu uspjele da zaustave grupu koja je za 13 godina počinila 10 ubistava, 14 pljački banaka i podmetnula dvije ekser-bombe.
Agent Mali Adolf
U utorak je ogranak nacionalne obavještajne službe BfV iz savezne države Hesen priznao da je jedan njihov agent bio prisutan kada su u aprilu 2006. dvojica članova NSU ustrijelila 21-godišnjeg Turčina u jednom internet kafeu.
Sada se ispostavilo da je agent, koji je nakon istrage prebačen na manje osjetljivo radno mjesto, otvoreno zastupao desničarske stavove, kao i da je u rodnom mjestu bio poznat kao „Mali Adolf“.
Kada je nakon ubistva policija upala u njegov stan, pronađeno je oružje za koje je imao dozvolu i odlomci iz „Majn kampfa“. Postoje i nepotvrđeni navodi da je ovaj čovjek bio prisutan kada su izvršena još tri ili više neonacistička ubistva.
„Ne može se isključiti da je taj agent BfV-a učestvovao u ubistvu, a to je skandal“, kazao je Hajo Funke, ekspert za desničarski ekstremizam. On je ovaj slučaj nazvao krizom „ravnom Votergejtu“ za njemačku obavještajnu službu.
Nakon otkrića baze terorističke ćelije, njemačka vlada se nalazi pod pritiskom da objasni kako je grupa uspjela da neopaženo ubija tako dugo. Dvojica muškaraca i žena za koje se smatra da su osnivači NSU bili su poznati policiji u njihovom rodnom gradu Jeni u istorčnoj Njemačkoj, nakon što je 1998. u garaži koju je iznajmljivala osumnjičena Beate Z. otkrivena radionica za pravljenje bombi.
Lokalni ogranak tajne službe navodno je imao podebeo dosije o ovom triu, ali je ćelija otkrivena godinama pošto su počinili najmanje 10 ubistava – i nakon što su muškarci nađeni mrtvi, najvjerovatnije nakon zajedničkog dogovora da počine samoubistvo i pošto se Beate Z. predala policiji.
Ranije ove nedjelje, njemačka kancelarka Angela Merkel kazala je da je ovaj slučaj „sramota“ za Njemačku
Bonus video: