Velike klasne razlike i otuđenost dijela britanske omladine od političke elite doprinijeli su stvaranju "izgubljene generacije" koja je proteklih dana izašla na ulice Londona i drugih gradova, ocjenjuje agencija Asošiejted pres.
Velika Britanija je duboko podijeljena oko uzroka nemira koji su potresli zemlju - neki smatraju da se radi o oportunističkom kriminalu, dok drugi tvrde da ekonomska politika i mjere štednje produbljuju nejednakost u najsiromašnijim djelovima zemlje.
U Totenhemu, siromašnom predgrađu na sjeveru Londona, u subotu su počeli nemiri koji su se proteklih dana proširili i na druge gradove, praćeni pljačkanjem, paljevinama i sukobima s policijom, a u njima su učestvovali uglavnom mladi ljudi.
"Postoji duboka nepovezanost jednog dijela mladih u Velikoj Britaniji i djelova političkog establišmenta", ocjenio je Metju Gudvin.
"Postoji duboka nepovezanost jednog dijela mladih u Velikoj Britaniji i djelova političkog establišmenta", ocjenio je Metju Gudvin, profesor političkih nauka na Univerzitetu u Notingemu.
"Tvrdnje da nemiri nemaju nikakve veze sa smanjenjem rashoda ili ekonomijom padaju pred dokazima. Ako je to tačno, onda bismo imali na stotine poludjele djece koja se ponašaju iracionalno. Mislim da to nije slučaj", dodao je Gudvin.
Uhapšeni svih rasa i porijekla
Skoro 1.200 ljudi je uhapšeno od početka nemira, većinom siromašne omladine svih rasa i porijekla, a sudovi rade skoro 24 sata dnevno kako bi ih sve saslušali.
Među najmlađima koji su se juče pojavili pred sudom bio je i jedan jedanaestogodišnji dječak, koji je priznao krađu kante za smeće vrijedne 50 funti, dok je optužba za nasilničko ponašanje odbačena.
Među osumnjičenima je i jedan petnaestogodišnjak iz Ukrajine koji se izjasnio da nije kriv za nasilničko ponašanje, a policija tvrdi da je dječak, koji već ima kriminalni dosije, bacao kamenje i druge predmete tokom nemira u Londonu.
Tužioci kažu da je dječak jedinac koji živi s ocem udovcem, a prije tri godine je stigao u Veliku Britaniju iz Njemačke, u koju je došao iz Ukrajine poslije smrti majke.
Za sada nije poznato da li je rasno pitanje imalo neku ulogu u nemirima koji su, dodaje AP, prevazišli rasne razlike, sa siromaštvom kao glavnom zajedničkom odrednicom.
Većina stanovnika Totenhema su bijelci, ali crnci iz Afrike i sa Kariba čine oko četvrtine stanovnika tog siromašnog predgrađa koje je 1985. godine već iskusilo velike sukobe s policijom, a tamo žive i imigranti s indijskog potkontineta i iz drugih djelova Azije.
Pored brojnih slučajeva iskazivanja rasne i vjerske mržnje, u četvrtima u kojima su izbili nemiri bilježe se i visoka stopa nezaposlenosti mladih, česte maloljetničke trudnoće, zločini uz upotrebu vatrenog oružja i trgovina drogom.
Mjerama štednje će takođe biti pogođeno subvencionisano stanovanje za porodice s niskim primanjima, pa će više desetina hiljada porodica zbog visokih stanarina morati da se iseli u predgrađa.
Analitičari ocjenjuju da će te mjere dovesti do novih nemira, pošto najdublji rezovi još nisu došli na red.
Galerija
Bonus video: