Tajna istraga otkrila je da se zečevi koriste u testiranju ljekova za koje je potrebno 30 sati izgladnjivanja tokom kojih životinjama nije dozvoljavano da piju vodu, nakon čega su zatvarane u kaveze. Mnogi zečevi nisu preživjeli taj proces.
Neki smatraju da je smrt bolja opcija, jer oni koji prežive prolaze kroz nove testove. Do novog testiranja žive u metalnim kavezima koji ih dovode do ludila.
Britanska unija za ukidanje vršenja testova na životinjama (BUAV), provela je osam mjeseci u laboratoriji Vikam u Hempširu, gdje je tajno snimala testiranja. Laboratorija muči hiljade životinja testovima koji su "surovi i zastarjeli", piše na sajtu BUAV-a.
Laboratorija posjeduje oko 100 zečeva koji su testirani na antibiotike i pročišćivače krvi.
BUAV kaže da su supstance ubrizgavane u ušnu venu što često izaziva bolna oštećenja sluha i očiju. Nekim životinjama toplomjer se stavlja u rektum i tu ostaje satima.
Ovi testovi su veoma naporni za zečeve. Oni koji su previše slabi da bi ponovo bili testiran bivaju ubijeni, a oni koji prežive vraćaju se u kaveze koji su jednaka patnja.
Zečevi su prirodno socijalne životinje i istraživači su otkrili da neki od zečeva koji su mučeni počinju da pokazuju znake mentalnog poremećaja u vidu stalnog ponavljanja pokreta i hvatanja rešetaka zubima.
Neke od zečeva iznova koriste u testovima koji traju mjesecima.
"Mi često obnavljamo opremu za ove testove i smanjujemo broj supstanci koje moraju da se testiraju na ovakav način"
BUAV naglašava da mnogi od takvih testova nisu odobreni međunarodnim zakonom.
Istraživači otkrivaju da je osoblje neupućeno i da je postrojenje laboratorije "siromašno", testiranje bez životinja nije dovoljno istraženo, a neke životinje su ubijene na neprikladan način, kao miševi koje radnici ubijaju tako što im olovkom polome vrat.
Neki od testova se vrše previše dugo.
"Mi često obnavljamo opremu za ove testove i smanjujemo broj supstanci koje moraju da se testiraju na ovakav način", rekao je portparol laboratorije Vikam.
Bonus video: