Turski premijer Tajip Erdogan oštro je kritikovao Evropski parlament zbog izvještaja u kome se tvrdi da se u Turskoj ne poštuju slobode štampe, dok lokalni novinari održavaju proteste protiv vlade, prenosi Tanjug.
"Taj izvještaj je neizbalansiran. Oni koji su pripremili taj dokument ne poznaju situaciju u Turskoj", izjavio je premijer Erdogan.
Evropski parlament je oštro reagovao poslije hapšenja više od deset novinara, koji su osumnjičeni da su bili pripadnici jedne šire organizacije koja je pripremala državni udar.
U izvještaju se govori o cenzuri i samocenzuri i poziva vlada u Ankari da poštuje pricipe slobodne štampe.
Istaknuto je, takođe, da će EP pažljivo pratiti sudske procese protiv novinara koji su se našli na udaru.
U Vladi kažu da ta hapšenja nemaju veze sa slobodom štampe, već da se radi o krivičnim delima za koja su novinari osumnjičeni.
U lokalnim novinarskim udruženjima, međutim, upozoravaju da vladajuća partija na ovaj način pokušava da ućutka neposlušne novinare uoči parlamentarnih izbora.
Novinari se ne mire sa takvom situacijom i održavaju proteste.
Posljednja hapšenja novinara u Turskoj izazvala su zabrinutost u EU, Vašingtonu i međunarodnim grupama koje se bore za ljudska prava i slobode.
U Turskoj se već dvije godine vodi istraga protiv nekoliko stotina lica, ekstremnih nacionalista koja su, kako se tvrdi, planirala da izazovu haos u zemlji kako bi reagovala armija i oborila sadašnju proislamističku vladu.
Među njima su visoki oficiri, političari, novinari, advokati, sindikalni funkcioneri, akademici i biznismeni.
Turske vlasti na Kipru uhapsile poslanike Evropskog parlamenta
Delegacija od 11 osoba, među kojima i četvoro poslanika Evropskog parlamenta, uhapšena je u dijelu Kipra pod turskom okupacijom.Uhapšeni su dok su pokušavali da utvrde stanje pravoslavnih crkava u toj oblasti, saopštile su vlasti."Prema informacijama koje smo dobili, turske snage uhapsile su neke evropske poslanike pošto su ušli u oblast Varoša" -zabranjenu, vojnu zonu u dijelu ostrva okupiranom 1974. godine, rekao je jedan zvaničnik UN.Delegacija od 11 članova, među kojima su i dva sveštenika, trebalo bi da danas bude izvedena pred sudiju, rekao je kiparski poslanik Joanis Kasulis.Kasulis je rekao da će "Brisel pokušati da zatraži od lidera turskog dijela Kipra Derviša Eroglua da delegacija bude odmah oslobođena".Delegacija u kojoj su bili i evro-poslanici je, prema navodima kiparkog radija, trebalo da utvrdi u kakvom su stanju pravoslavne crkve na okupiranom dijelu ostrva koje su, kako se tvrdi, uništene.
Policija je konfiskovala pasoše članova delegacije, u kojoj je i Jaroslav Valensa, sin dobitnika Nobelove nagrade za mir Leha Valense.Prema navodima Kiparske pravoslavne crkve, više od 500 crkava na okupiranom sjeveru Kipra je opljačkano, ikone su prodate na crnom tržištu, a arheološka nalazišta i kulturna baština je zapuštena.
Bonus video: