Bivša guvernerka ukrajinske centralne banke izjavila je da strahuje za život nakon što je jedna od njenih kuća blizu Kijeva teško oštećena u podmetnutom požaru.
Valerija Gontareva je takođe povrijeđena prošlog mjeseca kada ju je udario automobil u Londonu, gdje sada živi.
Gontareva strahuje da je žrtva kampanje maltretiranja povezane sa njenom odlukom iz 2016. da nacionalizuje najveću ukrajinsku komercijalnu banku.
"Nemam nikakve dokaze, ali mislim da je povezano,“ rekla je Gontarecva za BBC.
Ona je dodala da je "dobila mnoge prijetnje" koje su sadržale aluzije na njenu odluku da kao šefica Nacionalne banke Ukrajine nacionalizuje Privatbanku prije tri godine.
Privatbanka je data u ruke državi uprkos volji bivšeg vlasnika Igora Kolomojskog i investitori pomno prate njeno poslovanje jer bi Međunarodni monetarni fond mogao zamrznuti pomoć ako se nacionalizacija poništi.
Bivši vlasnik Privatbanke, Igor Kolomojski, ranije je odbacio tvrdnje o svojoj povezanosti sa prijetnjama, i novinarima je za vikend rekao da Gontareva ima puno neprijatelja.
On je takođe rekao da mu je teško da povjeruje da joj prijete.
"Gdje ste vidjeli da osoba kojoj se prijeti otvoreno priča (o tome) u intervjuima za vodeće medije?“ izjavio je za ukrajinski portal Novoje Vremja.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, koji odavno ima poslovne veze sa Kolomojskim, opisao je paljenje kuće Valerije Gontareve kao "brutalan zločin" i pozvao na brzu istragu.
Gontareva (54) je u razgovoru za BBC preko telefona nabrojala čemu je sve bila izložena prošlog mjeseca: udarilo ju je vozilo dok je prelazila pješački prelaz u Najtsbridžu, njenom sinu je zapaljen auto, stan u Kijevu joj je pretresen i zapaljena kuća blizu ukrajinske prijestonice.
Kada je Privatbanka nacionalizovana 2016, više od četiri i po milijardi eura od poreskih obveznika je upumpano u banku, koja je smatrana previše važnom za ukrajinsku ekonomiju da bi se dozvolilo da propadne.
Finansijski istražitelji su optužili bivše vlasnike banke, poput Kolomojskog, rekavši da su se masovno bavili "pozajmljivanjem povezanim licima".
Nacionalizacija je sprovedena u okviru čišćenja ukrajinskog finansijskog sistema, uz podršku MMF, i vlasti su saopštile da Privatbanka u bilansu ima rupu od pet milijardi dolara zbog sumnnjive prakse kreditiranja.
Kolomojski je porekao da se bavio nedozvoljenim radnjama, ali je, suočen sa brojnim sudskim procesima, odlučio da u protekle tri godine većinom živi u samonametnutom egzilu u Švajcarskoj i Izraelu.
Zelenski, komičar čije se emisije često emituju na TV kanalu Kolomojskog, iznenadio je mnoge Ukrajince ove godine kada je izabran za predsjednika.
Jedan od advokata Kolomojskog je postao šef kabineta predsjednika Zelenskog, i oligarh se iznenada vratio na ukrajinsku scenu.
Kolomojski je prošlog vikenda prisustvovao jednoj međunarodnoj konferenciji i fotografisan je kako razgovara sa Zelenskim u predsjedničkoj administraciji.
Spekuliše se da oligarh možda pokušava da pregovara o kompenzaciji za gubitak Privatbanke.
BBC navodi da bi takva odluka bila udarac za tvrdnje Zelenskog da je reformista i da bi nepopravljivo narušila njegov odnos i sa međunarodnim donatorima i sa MMF-om.
Zelenski negira da će pomoći Kolomojskom da povrati kontrolu nad Privatbankom ili da dobije kompenzaciju.
Njegov novi premijer Oleksij Hončaruk je u izjavi za Rojters odbacio navode o potencijalnoj nagodbi, rekavši da ne pregovara sa Kolomojskim.
Međutim, Kolomojski je rekao Rojtersu preko telefona da vjeruje da vlada traži kompromis.
"Hončaruk je prvi pametni premijer u posljednje vrijeme. On shvata da mora biti kompromisa"“ rekao je Kolomojski.
"U suprotnom … neću ih ostaviti na miru".
Bonus video: