Britanska policija saopštila je danas da je ukupno 21 osoba tražila ljekarsku pomoć poslije upotrebe nervnog agensa u napadu na bivšeg ruskog špijuna i njegove ćerke.
Vršilac dužnosti šefa policije Viltšira Kir Pričard rekao je danas za Skaj njuz da je "jedan broj " tih ljudi imalo analize krvi, pružena im je podrška i dati su im bolnički savjeti.
U 21 osobu uključeni su bivši ruski agent Sergej Skripal, njegova ćerka Julija i policajac Nik Bejli koji je prvi pritekao u pomoć Skripalu kad ga je našao onesviješćenog. To troje su i jedini koji se još nalaze u bolnici.
Zvaničnici su rekli da se zdravlje Bejlija popravlja dok su Skripal i njegova ćerka i dalje u kritičnom ali stabilnom stanju.
Britanska ministarka unutrašnjih poslova Amber Rad opisala je danas napad rijetkim hemijskim nervnin otrovom na nekadašnjeg ruskog špijuna i njegovu ćerku kao "drzak i nesmotren čin" na koji će biti "odgovoreno bez oklijevanja" kada činjenice postanu jasne.
Njih dvoje su u nedjelju nađeni bez svijesti na klupi u engleskom gradu Solzberiju, što je dovelo do antiterorističke istrage.
Skripal je bio pukovnik u ruskoj Vojnoj obavještajnoj službi (GRU), a 2006. je osuđen za špijunažu. Oslobođen je 2010, u okviru medijski veoma praćene razmjene u kojoj su SAD pristale da oslobode 10 pripadnika ruske "spavačke ćelije" špijuna, otkrivene u SAD, u zamjenu za četiri Rusa osuđena zbog špijunaže u korist Zapada.
U mirnom mjestu Solzberiju gdje se napad dogodio policija nastavlja istragu. Restoran lanca Zizi i pab "The Mill" gdje su otac i ćerka bili, zatvoreni su za goste i okruženi su policijskim kordonom.
Klupa gdje su u nedjelju nađeni u tržnom centru na otvorenom prekrivena je šatorom.
Istražitelji se takođe interesuju za smrti Skripalove supruge 2012. od raka, kao i za iznenadnu smrt njegovog brata prije dvije godine i njegovog sina prošle godine u Sankt Peterburgu od oboljenja jetre. Policija je danas okružila sigurnosnim trakama nadgrobni spomenik Skripalove supruge Ljudmile i sina Aleksandra koji je kremiran.
Bonus video: