Rusija ostaje zemlja ljudi koji vole da piju, ali je konzumacija alkohola pala za 43 odsto u periodu od 2003. do 2016. godine, što je ključni faktor za povećanje životnog vijeka, objavila je juče Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
Rusi u prosjeku popiju oko 11-12 litara čistog etanola godišnje, što je među najvećim stepenima konzumacije alkohola na svijetu, ali je smanjenje od 2003. godine značajno smanjilo stopu smrtnosti, navodi se u izvještaju SZO.
Životni vijek muškaraca je 1990-ih pao na 57 godina, ali je od 2003. počeo značajno da raste i sada je 68 godina. Životni vijek Ruskinja, prema podacima iz 2018, je 78 godina.
U studiji SZO navodi se da je smanjenje konzumacije alkohola rezultat vladinih politika usvojenih od 2000. za vrijeme bivšeg predsjednika Dmitrija Medvedeva. Mjere za kontrolu konzumacije alkohola uključuju ograničenje reklamiranja alkoholnih pića, povećanje poreza, ograničavanje prodaje švercovanih pića i zabrana prodaje alkohola u određenom periodu dana.
Predsjednik Rusije, Vladimir Putin njeguje imidž trezvenosti za razliku od njegovog prethodnika Borisa Jeljcina kojeg mnogi Rusi povezuju sa ponižavajućim pijanim ispadima.
Bonus video: