Mulen ruž, kabare u srcu Pariza, poznat po kan-kan plesačicama i kostimima od nojevog perja, ove nedjelje obilježava 130 godina otkad je prvi put otvorio vrata za posjetioce.
Šezdeset učesnika iz 14 država svake večeri izvodi „Feerie“ (Magija) šou, koji je sada glavna tačka repertoara Mulen ruža.
Iza kulisa, međutim, odvija se sasvim drugačija koreografija - sofisticirana mašinerija promjene kostima i scenografije nepohodna za odvijanje predstave, koju ne može da vidi 600.000 gostiju koji svake godine pogledaju predstavu, ispijajući skoro četvrt miliona boca šampanjca, piše Rojters.
„Cio tim, uključujući plesače, pomoćnike i tehničare, mora da bude veoma organizovan“, kaže Klodin van der Berg, 27-godišnja plesačica iz Irske koja u Mulen ružu nastupa već sedam godina.
„Zbog male greške ili kašnjenja, možete da propustite izlazak na scenu. Morate uvijek da budete u pravo vrijeme na pravom mjestu“.
Za svako izvođenje potrebno je hiljadu kostima, od kojih je svaki sašiven u krojačnicama koje decenijama rade za Mulen ruž. Svaki plesač tokom predstave promijeni 10 do 15 kostima, za šta imaju po 90 sekundi.
Svaki put kad završe na sceni, plesači žure u bekstejdž, gdje vojska asistenata slaže kostime, piše Rojters.
„Onoga trenutka kada otrčim u bekstejdž, tačno znam gdje da idem, šta da radim i koji je moj kostim za sljedeći dio“, kaže Van Den Berg, jedna od upravnica.
Britanska agencija navodi da su nastupi u Mulen ružu nastavak tradicije započete otvaranjem kabarea 6. oktobra 1889. godine, kada su se žene koje su preko dana zarađivale perući veš, noću transformisale u plesačice.
Jedna od njih, La Gulu (pohlepna), uz partnera Valentina Bez Kostiju, je među plesačicama koju je Anri de Tuluz-Lotrek naslikao na jednom od plakata za Mulen ruž krajem 19. vijeka.
U Mulen ružu su u to vrijeme igrale plesačice sa umjetničkim imenima poput Nini Noge u Vazduhu, Zlatni zrak i Skakavac. Danas na sceni blistaju Olga, Jasmin, Klodin ili Esmeralda.
Kritičari kažu da su neki aspekti predstava u Mulen ružu - pogotovo to što plesačice nastupaju u toplesu ili u providnim kostimima - seksističko shvatanje žene kao objekta, što je u suprotnosti sa modernim tokovima.
Povodom obilježavanja 125. godišnjice Mulen ruža 2014, dvije aktivistkinje feminističke grupe Femen popele su se na krov kabarea i uzvikivale da žensko tijelo ne bi trebalo da bude na prodaju.
Za Olgu Hohlovu iz Kazahstana, koja izvodi solo kan-kan i u Mulen ružu je 12 godina, duh kabarea je vanvremenski.
„Volim adrenalin na sceni. Mulen ruž je čarobno mjesto gdje živim svoju strast. Kada sam na sceni, znam da sam nasljednica čuvenih plesačica koje su 130 godina stvarale Mulen ruž“, ispričala je Hohlova.
Kabare se nalazi na Monmartru, čuvenom boemskom dijelu Pariza, a na krovu ima veliku imitaciju crvene vjetrenjače, što je i ime kabarea.
Zgrada je uništena u požaru 1915, ali je ponovo otvorena 1921. Na njenoj pozornici su nastupila brojna svjetska imena iz svijeta umjetnosti poput Frenka Sinatre, Lajze Mineli, Edit Pjaf, Eltona Džona...
Bonus video: