NATO je odbacio optužbe bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka da sprovodi vojne vježbe uz zapadne granice zemlje u Poljskoj i Litvaniji, i istakao da pažljivo prati situaciju nakon spornih izbora održanih u Bjelorusiji prošle nedjelje.
Ranije u nedjelju Lukašenko je kazao da su samo 15 minuta od bjeloruske granice raspoređeni tenkovi i avioni NATO saveza.
Prtparolka NATO-a Oana Lungesku je izjavila da se u "regiji ne izvode vojne vježbe".
"NATO-ova multinacionalna prisutnost u istočnim članicama Saveza ne predstavlja prijetnju nijednoj zemlji. Riječ je o strogo odbrambenoj prisutnosti čija je svrha spriječiti sukobe i očuvati mir", rekla je Lungesku.
Dodala je i da NATO pažljivo prati razvoj situacije u Bjelorusiji, zemlji u kojoj od održavanja izbora 9. avgusta traju siloviti protesti za koje Lukašenkovi protivnici kažu da su "montirani". Lungesku je pozvala na poštovanje temeljnih sloboda, uključujući i pravo na mirne proteste, prenosi Hina.
Kremlj je ranije objavio kako je ruski predsjednik Vladimir Putin Lukašenku kazao da je Moskva spremna pomoći Bjelorusiji u skladu s vojnim sporazumom, ako to bude potrebno, te da se na tu zemlju izvan vrši pritisak.
Zapadni bjeloruski susjedi Poljska, Litvanija i Letonija članice su NATO-a. Savez je u te tri države i u Estoniju poslao četiri borbene brigade da bi onemogućile potencijalne ruske prodore, nakon što je Moskva 2014. anektirala ukrajinski Krim.
Brigade koje predvode Britanija, Kanada, Njemačka i Sjedinjene Države imaju oko 5000 vojnika.
Poljska je u subotu potpisala zajednički pakt o odbrani tokom posjete američkog državnog sekretara Majka Pompea toj zemlji, na osnovu kojega će Sjedinjene Države povećati broj svojih vojnika u Poljskoj.
Bonus video: