Turski predsjednik Reždep Tajip Erdogan pobijedio je na danas održanim predsjedničkim izborima u Turskoj s 53,32 odsto glasova, nakon što je prebrojano 90 odsto glasačkih listića, a turska vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) dobila je na parlamentarnim izborima podršku 43,1 odsto birača.
Erdoganov glavni protivkandidat, socijal-demokrata Muharem Inče je osvojio 30,4 odsto glasova, a bivša ministarka i potpredsjednica Skupštine, nacionalistkinja Meral Aksener, koja je osnovala "Iji parti" (Dobru partiju), dobila je podršku 7,5 odsto birača, objavila je izborna komisija.
Na predsjedničkim izborima bilo je šest kandidata.
Kandidat prokurdske partije HDP na predsjedničkim izborima Selahatin Demirtas, koji je dobio podršku 7,8 odsto birača, kampanju je vodio iz zatvora, gdje se nalazi zbog optužbi za terorizam.
Oko 59,3 miliona građana Turske je na parlamentarnim i predsjedničkim izborima glasalo na 180.065 biračkih mesta, koja su zatvorena u 17.00, prenijela je turska agencija Anadolija.
Poslije današnjih izbora na snagu će stupiti ustavne reforme prema kojima Turska prelazi na predsjednički sistem vlasti.
Vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP) osvojila je 43,1 odsto glasova, Republikanska narodna partija (CHP) 21,8 odsto, a prokurdska i promanjinska Narodna demokratska stranka (HDP) 10,3 odsto glasova, javila je Anadolija.
Glavna turska opoziciona stranka CHP je osudila pokušaje prevara na predsjedničkim i parlamentarnim izborima u Turskoj, dok je predsednik Redžep Tajip Erdogan poslije glasanja ocijenio izbore kao "demokratsku revoluciju".
Inče, koji pazi da se nikad ne pojavi s oznakama svoje partije da bi se predstavio kao kandidat cijele opozicije, tokom predizborne kampanje odgovarao je istom mjerom na sve Erdoganove napade, i pretvorio kampanju u duel između njih dvojice.
Republikanska narodna partija osudila je pokušaje prevara na predsjedničkim i parlamentarnim izborima u Turskoj, dok je predsjednik Redžep Tajip Erdogan poslije glasanja ocijenio izbore kao "demokratsku revoluciju".
Strahujući od nepravilnosti na izborima, posebno na jugoistoku gdje većinsko stanovništvo predstavljaju Kurdi, mnoge nevladine organizacije i opozicione stranke uputile su posmatrače.
Erdogan je "preživio" pokušaj puča 2016, poslije kog je pokrenuta velika čistka u vojsci i državnom aparatu, a tada uvedeno vanredno stanje je i danas na snazi.
Bonus video: