Od černobiljske katastrofe prošlo je više od 36 godina, ali radioaktivni materijal koji je izbacila još može da se nađe u bavarskim šumama. Njemački naučnici su, naime, u divljim pečurkama pronašli trag metala sa "potpisom" eksplozije iz 1986.
Rezultati najnovije studije njemačke kancelarije za zaštitu od zračenja (BfS) ukazuju da su pečurke i danas kontaminirane izotopom cezijum-137 iz nuklearne elektrane u Černobilju.
Taj teški metal se unosom akumulira u koštanom tkivu i oštećuje genetski materijal. Dugoročno, može da izazove rak kostiju i leukemiju. BfS zbog toga svake godine ispituje divlje jestive pečurke na osam lokacija u Bavarska.
Brdovite šume Mitenvald na granici sa Austrijom i Donaumos jugozapadno od Ingolštata, i danas su žarišta su radioaktivnosti u pečurkama.
Na pojedinim mjestima izmereno je više od 4.000 bekerela cezijuma-137 po kilogramu pečuraka. Dozvoljena granica za prodaju pečuraka je 600 bekerela.
Mada zvuči strašno, te brojke su ipak male i rizik po zdravlje čovjeka je minimalan, pod uslovom da konzumira umjerenu količinu pečuraka.
Predsjednica BfS Inge Paulini stoga skupljačima pečuraka u Bavarskoj preporučuje da ih jedu umjereno i "izbjegnu nepotrebno izlaganje radijaciji."
Bonus video: