FATF: Njemačka raj za pranje novca, godišnje se „opere“ oko 100 milijardi eura

U izvještaju se navodi da državni organi uspijevaju da prate tokove samo jedan odsto od tih 100 milijardi i ističe da taj novac potiče od ilegalnih aktivnosti, kao što su krijumčarenje droge, oružja i ljudi

4386 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

U Njemačkoj se svake godine "opere" oko 100 milijardi eura, zbog čega se ta zemlje često navodi kao "raj za pranje novca", a stručnjaci smatraju da u najmoćnijoj evropskog državi ima još dosta prostora da se unaprijedi borba protiv tog oblika kriminala, prenosi N1.

U izvještaju koji je pripremila međuvladina organizacija sa sjedištem u Parizu Financial Action Task Force (FATF) navodi se da državni organi uspijevaju da prate tokove samo jedan odsto od tih 100 milijardi i ističe da taj novac potiče od ilegalnih aktivnosti, kao što su krijumčarenje droge, oružja i ljudi, prenosi agencija V4.

Njemačka je svjesna veličine tog problema, ali eksperti iz FATF kažu da nedostaje primjena odgovarajućih mjera i posebno ukazuju da bi mnogo moglo da se uradi na unapređenju saradnja federalne i regionalnih vlada.

Kako se navodi, ekonomski značaj Njemačke i njene razgranate međunarodne veze tu zemlju čine veoma atraktivnom za sve koji žele da operu nelegalno zarađeni novac, na primjer kroz sumnjive ugovore o izgradnji nekretnina ili industriju kocke.

Prema mišljenju stručnjaka iz FATF, najveći problem je supervizija nefinansijskog sektora, a razlog je činjenica da je za to na saveznom nivou zaduženo više stotina institucija, pa koordinacija između regionalnih vlasti ostaje veliki izazov.

Na osnovu preporuka FATF, savezna vlada je počela da preduzima neke korake, pa je tako ove sedmice ministar finansija Kristijan Lindner predstavio prijedloge za mnogo efikasniju borbu protiv pranja novca i istakao da je cilj vlade „da velika riba na kraju bude uhvaćena u mrežu“.

Da bi se to ostvarilo, Lindner je predložio formiranje nove institucije – Savezne policije za finansijski kriminal, koja bi imala maksimalna ovlašćenja u borbi protiv pranja novca.

U saveznim državama, međutim, nijesu uvjereni da će to dovesti do većeg napretka, pa je tako ministar finansija u Vladi Bavarske Albert Furaker rekao da savezna vlada i sada ima zakonske mogućnosti da se izbori sa tim problemom i poručio da formiranje još jednog „mamutskog tijela“ nije rješenje.

Bonus video: