Rusija je juče upozorila saveznike širom bivšeg Sovjetskog Saveza na opasnosti svrstavanja sa Sjedinjenim Državama nakon onoga što je Moskva opisala kao pokušaj puča uz podršku zapada u Gruziji sličan ukrajinskoj “majdanskoj” revoluciji 2014.
Autoritet Rusije je doveden u pitanje u nekoliko susjednih država i tradicionalnih saveznika Moskve nakon što je predsjednik Vladimir Putin poslao trupe u Ukrajinu u februaru prošle godine, ističe Rojters.
U Tbilisiju, hiljade Gruzijaca izašle su na ulice tri noći zaredom u znak protesta protiv zakona o “stranim agentima” koji je prijetio da podrije napore zemlje da uspostavi bliže veze sa Evropom.
”Vrlo je slično kijevskom Majdanu”, kazao je juče ruski šef diplomatije Sergej Lavrov za državnu televiziju, govoreći o majdanskoj revoluciji 2014. godine u kojoj je svrgnut proruski predsjednik Ukrajine. “Meni djeluje kao da sve te zemlje koje se nalaze oko Ruske Federacije treba da izvuku zaključke koliko je opasno krenuti putem ka ulasku u zonu odgovornosti, zonu interesovanja Sjedinjenih Država”.
Rojters ističe da ovi komentari ukazuju na stepen nervoze u Moskvi zbog slabljenja autoriteta počev od Jermenije i Azerbejdžana u Južnom Kavkazu do Kazahstana i Tadžikistana u Centralnoj Aziji.
Putin je rat u Ukrajini opisao kao egzistencijalnu borbu sa Zapadom za budućnost i Rusije i bivših sovjetskih država oko kojih od 1991. obigravaju Sjedinjene Države, NATO, EU i Kina.
Vašington, Brisel i NATO tvrde da legitimno grade veze sa državama koje su postale nezavisne nakon pada Sovjetskog Saveza - i da se mnoge od njih plaše od mnogo moćnijeg susjeda, Rusije.
Vjekovima, Rusija je bila vrhovni arbitar dešavanja na teritoriji koja je skoro tri vijeka bila sastavni dio Ruskog Carstva, a zatim i Sovjetskog Saveza, ističe Rojters.
Međutim, u ovom trenutku ruska vojska je zauzeta u Ukrajini. Putinovi protivnici tvrde da bi rat mogao pokrenuti novu fazu sovjetskog kraha koja može izazvati haos širom Rusije i omogućiti rivalima da bivše satelite Moskve okrene ili ka zapadu ili prema Kini.
Lavrov je kazao da Vašington i generalno zapad žele da kazne Rusiju jer je smatraju “previše nezavisnim igračem” koji osporava hegemoniju Sjedinjenih Država. On je kazao da su događaji u Gruziji orkestrirani spolja i motivisani pokušajem zapada da preotme tradicionalne saveznike Rusije.
On je kazao da je gruzijski zakon o stranim agentima, od kojeg je parlament odustao, upotrijebljen kao uvod za “početak onoga što je suštinski pokušaj nasilne smjene vlasti”. Lavrov svoje tvrdnje nije potkrijepio dokazima, a opozicioni političari i demonstranti u Gruziji poriču da su bilo čije marionete. Oni tvrde da se prosto ne slažu sa predlogom zakona i da žele zapadnu budućnost koju Rusija, koja je 2008. godine ratovala sa Gruzijom, ne nudi.
Bonus video: