Njemačka ministarka obrazovanja pozvala je danas na budnost zbog rizika naučne špijunaže kineskih studenata koji su na državnim kineskim stipendijama na njemačkim univerzitettima.
"Kina sve više postaje konkurent i sistemski rival u oblasti nauke i istraživanja", rekla je Betina Štark-Vacinger u intervjuu za grupu listova Mediengrupe Bajern, objavljenom danas.
U tom kontekstu ona je pozdravila odluku univerziteta Fridrih-Aleksander (FAU) u Erlangenu u Bavrarskoj koji od 1. juna više ne prihvata stipendiste koje isključivo stipendira Savjet studijskih stipendija Kine (China Scholarship Council - CSC). CSC je javno tijelo.
Prema istraživanjima nedavno objavljenim u međunarodnom servisu Dojče Velea i istražnoj platformi Korektiv, nosioci takvih stipendija treba po ugovoru da se obavežu da budu lojalni prema kineskoj državi. Oni koji ne poštuju takve uslove mogu da snose pravne posljedice, prenijeli su ti mediji.
Univeriztet Fridrih-Aleksander koji redovno sarađuje sa njemačkom industrijom u oblasti istraživanja reagovao je konstatacijom da zbog uslova dodijeljivanja stipendija stipendisti CSC-kija ne mogu u potpunosti da poštuju slobodu mišljenja i naučnu slobodu, čvrsto utkane u osnovni njemački zakon kao i da postoji povećan rizik od naučne špijunaže, rekla je Štark-Vacinger.
Odluka ovog univerziteta treba da podstakne druge institucije da preispitaju uslove svoje saradnje CSC-ijem, rekla je ona, koja je liberalna minstarka u vladi socijaldemokrate Olafa Šolca.
Njemačka je posle dugog oklijevanja nedavno zaoštrila odnose sa "ofanzivnijom" Kinom. Bez prekidanja mostova sa tim tržištem vitalnim za njemačku industriju, prva evropska privreda hoće posebno da smanji "kritične zavisnosti" od Kine u budućnosti, rekao je kancelar Olaf Šolc.
Međutim velike njemačke firme od industrijalca Simensa do hemijske kompanije BASF preko velikih proizvođača automobila, ne mogu da se liše ogromnog kineskog tržišta od više od 1,4 milijardi stanovnika, gdje nastavljaju sa ogromnim ulaganjima.
Bonus video: