Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je u petak, 4. avgusta, da nije pronašla mine ili eksploziv na krovovima dvije reaktorske zgrade i u halama za turbine ukrajinske elektrane Zaporožje, koju drži Rusija.
Najveće atomsko postrojenje u Evropi palo je u ruke ruskih snaga ubrzo nakon invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, a Kijev i Moskva su od tada optuživali jedni druge za planiranje incidenta u elektrani, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Ukrajinska vojska je tvrdila da su "spoljni objekti slični eksplozivnim napravama postavljeni na spoljni krov trećeg i četvrtog reaktora" na lokaciji.
Stručnjaci Međunarodne agencije za atomsku energiju objavili su da "nisu primijetili mine ili eksploziv na krovovima reaktorskih zgrada bloka 3 i bloka 4 i halama turbina u ukrajinskoj nuklearnoj elektrani Zaporožje, nakon što im je juče popodne omogućen pristup“, navodi se u saopštenju objavljenom u petak.
Stručnjaci agencije su 23. jula vidjeli protivpješadijske mine locirane u tampon zoni između unutrašnje i spoljašnje perimetarske barijere lokacije.
Nakon što je više puta pozivao na neograničen pristup elektrani, "tim je imao nesmetan pristup krovovima dvije reaktorske jedinice i takođe je mogao jasno da vidi krovove turbinskih hala“, dodaje se.
IAEA će nastaviti sa svojim zahtjevima da posjeti krovove ostale četiri jedinice u fabrici.
"Blagovremeno, nezavisno i objektivno izvještavanje o činjenicama na terenu je ključno za nastavak napora IAEA da podrži nuklearnu bezbjednost tokom vojnog sukoba u zemlji“, rekao je šef IAEA Rafael Marijano Grosi.
Nakon što je pala u ruke Rusije, najveća evropska elektrana bila je meta pucnjave i nekoliko puta je bila odvojena od mreže, što je izazvalo strah od velike nuklearne nesreće.
Šest reaktorskih jedinica, koje su prije rata proizvodile oko petinu električne energije u Ukrajini, ugašene su mjesecima unazad.
Koordinator za sankcije u Stejt departmentu SAD Džejms O’Brajen izjavio je danas da Rusija mora jasnije da kaže šta zahtijeva da bi se vratila sporazumu o žitu.
On je u razgovoru sa novinarima rekao da su SAD spremne da pomognu, ali da je "nejasno šta Rusija smatra uspjehom".
"To je problem... Rusija izvozi rekordne količine žita, saopštili su da se radi o količini 61,8 miliona tona tokom prošle godine, što mislim da je od 10 do 15 odsto više nego bilo koje godine prije toga. Ako nam je mjera količina hrane na globalnom nivou, onda treba da se fokusiramo na proces kojim posreduju UN i Turska, koji pomaže Rusiji da izvozi, a oni se žale na sitnice u sistemu koji radi vrlo dobro", naveo je O'Brajen.
Ukrajina i Hrvatska dogovorile su se o mogućnosti korišćenja hrvatskih luka na Dunavu i Jadranskom moru za izvoz ukrajinskog žita, izjavio je ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba.
Izvori ukrajinske službe bezbjednosti (SBU) tvrde da je ruski mornarički brod oštećen u jutrošnjem ukrajinskom napadu bespilotnim čamcem na luku Novorosijsk, iako je Kremlj saopštio da su njegove snage odbile napad.
SBU je zajedno sa ukrajinskom mornaricom izvela operaciju u Crnom moru u kojoj je oštećen veliki desantni brod "Olenegorski rudar", kazao je za Bi-Bi-Si (BBC) izvor iz SBU.
Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je jutros da je odbilo ukrajinski napad sa dva bespilotna čamca i da nije nanesena nikakva materijalna šteta.
Ali jedan ukrajinski izvor navodi da je Olenegorski Gornjak, desantni brod napravljen za prevoz opreme i iskrcavanje vojnika na obalu, pogođen i da "ne može da obavlja svoje borbene misije".
Na snimku koji je BBC-u poslao izvor iz SBU vidi se kako se plovilo približava brodu za koji se smatra da je Olenegorski gornjak i plovi tik uz njegov bok.
Ukrajina nije zvanično preuzela odgovornost za napad.
Luka Novorosijsk je privremeno obustavila kretanje brodova nakon napada, saopštio je Kaspijski naftovodni konzorcijum, koji utovaruje naftu na tankere u luci.
Novorosijsk je jedna od najvećih luka na Crnom moru. Službe za vanredne situacije u toj oblasti potvrdile su izvještaje o eksplozijama, a bezbjednosne službe su obavještene, javili su ruski državni mediji.
Sukobi u moru su se pojačali poslednjih nedjelja, nakon što je Rusija odustala od sporazuma UN koji je omogućio da se žito bezbjedno izvozi između Rusije i Ukrajine preko vode.
Dva bespilotna čamca kojim su Ukrajinci pokušali da napadnu pomorsku bazu u Novorosijsku su uništena, saopštilo je danas rusko Ministarstvo odbrane.
"Oružane snage Ukrajine su noćas, koristeći dva čamca bez pilota, pokušale da napadnu pomorsku bazu Novorosijsk", navodi se u saopštenju koje prenosi TASS.
Ministarstvo dodaje da su bespilotni čamci uočeni i uništeni vatrom sa ruskih brodova koji čuvaju mornaričku bazu.
Gubernator Krasnodarskog kraja Venijamin Kondratjev izjavio je da nema žrtava ni štete.
Bonus video: