Današnja katastrofa nanijela je vjerovatno najveću štetu koju je bilo koja prirodna katastrofa napravila u istoriji nezavisne Slovenije, izjavio je večeras premijer Robert Golob nakon što je katastrofalna oluja odnijela najmanje tri života u toj zemlji.
Golob je rekao da je situacija trenutno izuzetno ozbiljna i da su sve raspoložive jedinice na terenu.
Trenutno je na raspolaganju do 500 vojnika, ali nisu svi aktivirani jer nije moguć pristup nekim mjestima, prenosi slovenačka agencija STA.
Slovenačka vlada će na vanrednoj sjednici donijeti izmjenu zakona o elementarnim nepogodama kako bi što brže pomogla nastradalim stanovnicima.
I Ljubljana će prihvatiti ponuđenu pomoć iz inostranstva, rekao je Golob na konferenciji za novinare.
"Situacija je zaista katastrofalna i ispravno je prihvatiti pomoć koja nam je na raspolaganju", naglasio je on.
Ljubljana će koristiti i pomoć evropskog mehanizma, dodao je.
Golob je za subotu sazvao sjednicu Savjeta za nacionalnu bezbjednost kako bi se objedinilo djelovanje svih službi i maksimizirala efikasnost odgovora na katastrofu.
Vodostaji slovenačkih rijeka su povećani.
Tokom noći će od većih rijeka najproblematičnije biti na Savi, Savinji i Muri, predviđa hidrolog Slovenačke agencije za okolinu Janez Polajnar.
N1 prenosi da se situacija na Dravi smiruje i zbog toga što su Austrijanci smanjili priliv u Sloveniju.
Polajnar je upozorio da će se pljuskovi nastaviti i u narednim satima, posebno u centralnoj, južnoj i istočnoj Sloveniji,i da se i dalje mogu izlivati manje bujične rijeke i potoci, što će prirodno doprinijeti dodatnoj vodi većim rijekama.
Vlada Crne Gore ponudila je pomoć Sloveniji koja je pogođena velikim elementarnim nepogodama.
FOTO Poplavljena područja širom Slovenije
Nuklearna elektrana Krško u 18:30 sati proglasila je vanredno stanje zbog velikog protoka i visokog vodostaja rijeke Save.
Riječ je o vanrednom stanju s najnižim stepenom opasnosti u skladu sa Državnim planom zaštite i spašavanja u slučaju nuklearne ili radiološke nesreće.
Iz uprave saopštavaju da nuklearna elektrana radi sigurno i stabilno, a da njihova stručna služba prati događaj i da će nastaviti da obavještava javnost.
Vlasti Slovenije su zbog poplava zatvorile most preko Save u Litiji.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đurković izjavio je da se vrhunac vodenog talasa u Zagrebu očekuje poslije ponoći, ali i i da se očekuje da Grad ne bi trebao da bude ugrožen.
Zbog obilnih padavina i poplava mnogi putevi širom Slovenije su zatvoreni.
Trenutno ima problema u međugradskom javnom prevozu putnika na području Koruške, Štajerske, Gorenjske, Sjeverne Primorske, centralne Slovenije i na području Kamnika i Savinje.
Saobraćaj između Murske Sobote i Ljubljane trenutno je zaustavljen i nastaviće se kad se uslovi dozvole.
Načelnik hrvatske opštine Cestica Mirko Korotaj kazao je da strahuju od poplava kakve su već bile 2012. godine kad je voda prodrla u kuće.
"Ne može se u naselje, jedan dio ljudi je unutra, na spratovima, većina je ipak evakuisana na vrijeme. Ostali djelovi su osigurani nasipima, koji su se obnavljali prije tri godine, jako kvalitetno, vjerujemo da će izdržati", rekao je Korotaj za N1.
U Sloveniji na terenu u poplavljenim područjima su sve raspoložive jedinice vatrogasaca, spasilaca, policajaca, vojnika...
Sloveniju su zahvatile poplave velikih razmjera, kakve su posljednji put viđene 2004. godine, prenosi N1.
Građani su upozoreni da opasnost još nije prošla, i da bi sada mogle da krenu i veće poplave.
Apelovano je na grđane da ne ostaju na otvorenom i da ne putuju osim ako nije neophodno.
Snažno nevrijeme s obilnom kišom zahvatilo je danas Rijeku i njenu širu okoinnu, pa su bujične vode izazivale probleme u saobraćaju.
U Rijeci je obilna kiša za kratko vrijeme izazvala bujice na ulicama.
Za riječku regiju je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izdao crveno upozorenje, podignuvši nivo sa narančastog.
U Celju je evakuisano 4.000 ljudi. N1 prenosi da je evakuisanima osiguran smještaj na nekoliko lokacija.
Meteorolog Brane Gregorčić iz Slovenačke agencije za okolinui (Arso) kazao je da se najgori scenario u Sloveniji ostvario.
On je kazao i da je količina kiše koja je napadala u samo 12 sati u Sloveniji premašila predviđanja - ponegdje je palo oko 200 mililitara kiše po metru kvadratnom.
Prema procjenama Arsoa kiša će u Sloveniji nastaviti do pada do kraja dana, a posebno teški uslovi očekuju se na jugoistoku Slovenije. U subotu bi padavine trebale da oslabe, a u noći na nedjelju i da prestanu.
Nevrijeme sa kišom pogodilo je danas poslijepodne Hrvatsku.
Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske (DHMZ) upozorio je građane da "budu spremni da zaštitie sebe i svoju imovinu".
Najmanje tri osobe stradale su u poplavama koje su pogodile Sloveniju.
Slovenački državljanin je poginuo u Kamniku, a dva holandska državljanina stradala su u planinama u okolini Kranja.
Bonus video: