U poruci snimljenoj pred smrt, Prigožin govorio o svojoj bezbjednosti

"Za one koji raspravljaju o tome da li sam živ ili ne, kako sam – sada je vikend, druga polovina avgusta 2023, u Africi sam", kaže Prigožin u kratkom videu koji je objavila Siva zona, kanal na Telegramu povezan sa Vagner grupom

19137 pregleda 3 komentar(a)
Prigožin u Africi, Foto: REUTERS
Prigožin u Africi, Foto: REUTERS

Na kanalu povezanom sa plaćeničkom grupom Vagner na Telegramu objavljen je video snimak na kome se vidi šef ruskih plaćenika Jevgenij Prigožin, navodno snimljen u Africi samo nekoliko dana prije smrti, kako govori o spekulacijama o svojoj bezbjednosti i mogućim prijetnjama svojoj bezbjednosti.

"Za one koji raspravljaju o tome da li sam živ ili ne, kako sam – sada je vikend, druga polovina avgusta 2023, u Africi sam", kaže Prigožin u kratkom videu koji je objavila Siva zona, kanal na Telegramu povezan sa Vagner grupom.

"Dakle, za ljude koji vole da govore o tome da me izbrišu, ili o mom privatnom životu, koliko zarađujem ili bilo šta drugo – sve je u redu", dodaje on odmahujući rukom.

Jevgenij Prigožin, šef ruske plaćeničke grupe Vagner, govori odjeven u kamuflažnu uniformu, unutar vozila, na nepoznatoj lokaciji, na fotografiji napravljenoj od video snimka snimljenog moguće u Africi i objavljenog 31. avgusta 2023, na kanalu Siva zona na Telegramu.

Rojters nije mogao da potvrdi lokaciju niti datum snimka, koji je napravljen u vozilu u pokretu. Prigožinova maskirna odjeća i šešir, kao i sat na desnoj ruci, odgovarali su njegovom izgledu na snimku objavljenom 21. avgusta, za koji je takođe tvrdio da je snimljen u Africi.

Njegova referenca na "vikend" nagovještava da je najnoviji snimak morao biti napravljen 19. ili 20. avgusta, samo tri ili četiri dana pre nego što su on i drugi lideri Vagnera, kao i tijelohranitelji, poginuli u padu aviona sjeverno od Moskve 23. avgusta.

Njegovi komentari u video snimku pokazaju da je Prigožin bio svjestan o rizicima koji mu prijete.

Snage njegovog Vagnera borile su se za Rusiju u Ukrajini, ali je bio žestoko kritičan prema odbrambenom establišmentu i poveo je kratku pobunu krajem juna.

Kremlj je odbacio kao "apsolutnu laž" navode da je predsjednik Vladimir Putin ubio Prigožina iz osvete, ali je saopštio i da se u istrazi ispituje i mogućnost da je u pitanju ubistvo.

Prigožin je u utorak sahranjen na groblju Porohovskoe u svom rodnom gradu Sankt Peterburgu.

Prigožinova "desna ruka", Dmitrij Utkin, sahranjen bez prisustva javnosti

Suosnivač i vojni komandant ruske plaćeničke grupe Vagner sahranjen je u četvrtak u blizini Moskve, nakon što je poginuo u nerazjašnjenoj avionskoj nesreći u kojoj je poginuo i njegov šef Jevgenij Prigožin.

Dmitrij Utkin, 53, čiji je nadimak bio "Vagner", po čemu je ime dobila i njihova privatna vojska, sahranjen je u Mitiščiju, na periferiji prijestonice. Ruska vojna policija je ogradila prostor oko groblja, prenosi popularni onlajn informativni kanal Šot.

Prigožin je sahranjen u utorak na podjednako tihoj ceremoniji u svom rodnom gradu Sankt Peterburgu.

Prije nego što je pomogao u osnivanju Vagnera kao Prigožinova desna ruka iz sjenke, Utkin je služio kao oficir specijalnih snaga u vojnoj obavještajnoj službi GRU, gdje je imao čin potpukovnika.

Borio se za Vagner podržavajući vojne kampanje Moskve u Siriji i Ukrajini, a fotografisan je 2016. u Kremlju sa predsjednikom Vladimirom Putinom.

Krajem juna, izvor je rekao Rojtersu da je Utkin bio vođa naoružanog konvoja pobunjenika Vagnera koji je napredovao ka Moskvi zbog Prigožinovog zahtjeva ruskom vojnom rukovodstvu da podnese ostavku zbog svojih neuspjeha u onome što Moskva naziva svojom "specijalnom vojnom operacijom" u Ukrajini.

Kratkotrajna pobuna predstavljala je najveći izazov za Putinovu vladavinu otkako je došao na vlast 1999. godine, što je navelo predsjednika da optuži njene organizatore za "izdaju" i "nož u leđa".

Utkin, Prigožin i Vagnerov šef logistike, Valerij Čekalov, bili su među 10 ljudi koji su poginuli kada je Prigožinov privatni avion pao sa neba sjeverno od Moskve 23. avgusta.

Mnogi Putinovi kritičari umrli su u nejasnim okolnostima tokom njegove 23 godine na vlasti, ili su za dlaku izbjegli smrt.

Bonus video: