NATO pokreće najveću vježbu od Hladnog rata, uvježbavajući dolazak američkih snaga kao pojačanje evropskim saveznicima u državama koje se graniče sa Rusijom i na istočnom obodu Alijanse ukoliko izbije konflikt sa protivnikom "slične snage".
Oko 90 000 vojnika bi trebalo da učestvuje u vježbama Steadfast Defender 2024 (Odlučni branilac) koje će se održati u maju, kazao je juče glavni komandant NATO snaga u Evropi Kris Kavoli.
Više od 50 brodova, uključujući nosače aviona i razarače, učestvovaće, kao i više od 80 borbenih aviona, helikoptera i dronova, te najmanje 1.100 borbenih vozila, uključujući 133 tenka i 533 oklopna vozila za pješadiju, saopšteno je iz Alijanse.
Kavoli je, kako prenosi Rojters, kazao da će vježbati NATO izvršenje regionalnih planova, prvih odbrambenih planova koje je Alijansa napravila posljednjih decenija u kojima je detaljno razrađeno kako bi odgovorili na napad Rusije.
NATO u saopštenju nije direktno pomenuo Rusiju, ali se u glavnom strateškom dokumentu Rusija prepoznaje kao najznačajnija i direktna prijetnja bezbjednosti NATO članica.
"Vježba će demonstrirati sposobnost NATO-a da brzo rasporedi trupe iz Sjeverne Amerike i drugih djelova Alijanse za jačanje odbrane Evrope", saopštio je NATO.
Pojačanje će se dogoditi tokom "scenarija simulacije izbijanja konflikta sa protivnikom slične snage", kazao je Kavoli novinarima u Briselu nakon dvodnevnog sastanka nacionalnih šefova diplomatija.
Posljednje vježbe sličnih razmjera su "Reforger" (Povratak snaga u Njemačku) tokom Hladnog rata kada je učestvovalo 125 000 ljudi i "Trident Juncture" 2018. godine sa 50 000 učesnika.
U vježbama će učestvovati vojnici iz NATO država i Švedske, koja se nada skorom ulasku u vojni savez, prenosi Rojters.
Saveznici su napravili regionalne planove na samitu u Viljnusu 2023, okončavši dugu eru u kojoj NATO nije smatrao da ima potrebe za obrambenim planovima velikih razmjera dok su se zapadne zemlje borile u manjim ratovima u Avganistanu i Iraku i bile uvjerene da postsovjetska Rusija više ne predstavlja egzstencijalnu prijetnju.
Tokom drugog dijela vežbe poseban naglasak će biti na raspoređivanje NATO snaga za brza dejstva u Poljsku. Ostale važne lokacije za vježbe biće baltičke države koje se smatraju najugroženijima od potencijalnog ruskog napada, Njemačka - centar za dolazak pojačanja - i zemlje na rubovima saveza poput Norveške i Rumunije.
Bonus video: