Šolc neće raspisati prijevremene parlamentarne izbore u Nemačkoj poslije neuspjeha na euroizborima

Ideja o prijevremenim izborima koju traži ekstremna desnica i neki konzervativci nije razmatrana "ni u jednom trenutku" rekao je Štefen Hebstrajt

3211 pregleda 3 komentar(a)
Olaf Šolc, Foto: Reuters
Olaf Šolc, Foto: Reuters

Njemački kancelar Olaf Šolc isključio je opciju održavanja prijevremenih parlamentarnih izbora, poput Francuske, poslije loših rezultata njegove vladajuće koalicije na evropskim izborima, rekao je danas njegov portparol.

Ideja o prijevremenim izborima koju traži ekstremna desnica i neki konzervativci nije razmatrana "ni u jednom trenutku" rekao je Štefen Hebstrajt, i to uprkos "malo zadovoljavajućim" rezultatom tri stranke vladajuće koalicije - kancelarovih Socijaldemokrata, Zelenih i liberala - na upravo održanim izborima za Evropski parlament.

"Datum za redovne izbore određen je za jesen 2025. godine. To predviđamo da uradimo", rekao je portparol, i istakao velike razlike između francuskog sistema u kome predsjednik ima vodeću ulogu i njemačkog sistema gdje je cjelokupna nacionalna izvršna vlast u rukama kancelara i njegove vlade.

Tri partije, koje su u vladajućoj koaliciji od kraja 2021. godine, zajedno su prikupile manje od trećine glasova na evropskim izborima održanim juče i izgubile su broj poslanika, posebno Zeleni, u odnosu na prethodne izbore, prema još uvijek privremenim rezultatima.

Veliki pobjednik izbora je konzervativna grupa Hrišćansko demokratska unija (CDU) i njena bavarska manja sestra Hrišćansko socijalna unija (CSU) sa 30 odsto osvojenih glasova u Nemačkoj, a slijedi na drugom mjestu ekstremno desničarska Alternativa za Nemačku (AfD) sa 15,9 odsto glasova.

Danas je vođa CSU-a Mark Zeder pozvao da se organizuju izbori što je prije moguće i na novi početak za zemlju.

On je rekao za televiziju NTV da Šolcova vlada više "nema nikakvu podršku stanovništva".

Kopredsjednica AfD-a Alis Videl je na svom nalogu na mreži X napisala da Šolc ima da ispuni još samo jedan zadatak, a to je da otvori put ka novim izborima umjesto da vlada još jednu godinu protivno velikoj većini stanovništva.

Od formiranja Savezne Republike Njemačke 1949. godine prijevremeni izbori održani su tri puta poslije neuspjelog glasanja o povjerenju vladi u Bundestagu, donjem domu Parlamenta - za vrijeme socijaldemokrate Vilija Branta (1972), konzervativca Helmuta Kola (1982) i Gerharda Šredera, takođe socijaldemokrate 2005. godine.

Bonus video: