Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan osudio je danas Izrael, kako je ocijenio, zbog "prekomjerne" upotrebe sile dan poslije nasilja koje je izbilo zbog postavljanja metalnih detektora u Jerusalimu na ulazu na sveto mjesto na kojem se nalazi džamija Al Aksa.
"Osuđujem prekomjernu upotrebu sile od strane izraelskih snaga prema našoj braći koja su se okupila za molitvu petkom", izjavio je Erdogan a objavljeno je saopštenju na vebsajtu turskog predsjedništva.
Erdogan je ocijenio da je postavljane tih detektora neprihvatljivo, i pozvao međunarodnu zajednicu da djeluje bez oklijevanja da se uklone detektori koji sprječavaju slobodu vjeroispovijesti na Hramovoj gori.
Erdogan je rekao da govori u svojstvu rotirajućeg predsjedavajućeg samita Organizacije za islamsku saradnju.
Napetost zbog izraelskih bezbjednosnih mjera na svetilištu u Jerusalimu prerasla je u nasilje u kome je juče ubijeno troje Palestinaca i troje Izraelaca.
Izraelska policija postavila je metalne detektore na ulazima na mjesto koje je sveto i za Jevreje i za muslimane nakon nedavng oružanog napada trojice izraelskih Arapa u kome su ubijena dva izraelska policajca. Osim toga zabranila je u petak muslimanima muškarcima mlađim od 50 godina da tamo ulaze. Nakon jučerašnjih tradicionalnih molitvi petkom u podne izbili su sukobi između palestinskih demonstranata i izraelskih snaga u istočnom Jerusalimu i širom Zapadne obale.
Tri Palestinca su ubijena u tim neredima, a kasnije sinoć je jedan palestinski napadač upao u jednu kuću u jevrejskom naselju Halamiš na Zapadnoj obali, ubivši starijeg muškarca i dvoje njegove odrasle djece i teško povrijedivši njegovu suprugu.
Napadač je prethodno napisao na svom Fejsbuk nalogu da je spreman da umre za Al-Aksu koja se nalazi na Brdu hrama, kako svetilište nazivaju Jevreji, odnosno Haram al-Šarifu (Uzvišenom utočištu) kako ga zovu muslimani.
Predsjednik Izraela Ruven Rivlin i Erdogan razgovarali su o krizi i napetosti na Brdu hrama u četvrtak, na Erdoganov zahtjev, kako je saopšteno u Rivlinovom kabinetu. Jedan visoki izraelski zvaničnik rekao je da se Ministarstvo spoljnih poslova protivilo tom razgovoru.
Rivlin je objasnio da je teroristički napad na policajce, kako je rekao, značio da je pređena crvena linija, da je to neprihvatljivo i da ugrožava sposobnost zajedničkog života na mjestu svetom za sve. Poslije napada na policajce ubijena su sva tri napadača.
Rivlin je takođe podsjetio Erdogana da je Izrael osuđivao napade u Turskoj i zato očekuje sličnu osudu od Ankare.
"Teror je teror, ma gdje da se desio, u Jerusalimu, Istanbulu ili Parizu," rekao je Rivlin, naglasivši da Izrael održava i nastaviće da održava status kvo na svetim mjestima u Jerusalimu, a da mjere koje je preduzeo imaju za cilj da osiguraju da ga takvi napadi ne izmijene i da je je najveća odgovornost jevrejske države da štiti živote i građane na tim mjestima.
Erdogan je izrazio žaljenje zbog gubitka života u tom napadu, ali je tražio da se detektori za metal uklone, a Rivlin je odgovorio da su postavljeni radi bezbjednosti nakon napada. Izraelski zavničnici su najavili da će nastaviti da garantuju pristup muslimanskim vjernicima ali nisu objasnili kako će omogućiti da mase ljudi brzo prođu kroz detektore u vreme kada ih se na molitvama okupljaju desetine hiljada, prenosi Asošeijted pres.
Izrael je i sada kao i ranije optužio palestinskog predsjednika Mahmuda Abasa i njegovu Palestinsku upravu da dozvoljavaju huškanje na nasilje protiv Izraelaca. Abas je to odbacio, rekavši da je pet decenija okupacije zemlje na kojoj Palestinci namjeravaju da osnuju svoju državu korijen palestinskog bijesa i da podstiče nasilje.
Abas je inače veliki protivnik nasilja i za 12 godina koliko je na vlasti uspostavio je bezbjednosnu saradnju s Izraelom i protiv zajedničkog neprijatelja Hamasa, navodi američka agencija. On je sinoć najavio da zamrzava sve veze s Izraelom na svim nivoima dok se metalni detektori ne uklone iz svetilišta. Ne zna se međutim da li to znači i zaustavljanje bezbjednosne saradnje.
Bonus video: