Njemački sud osudio aktivistkinju zbog skandiranja "Od rijeke do mora"

Sutkinja je kazala da ova fraza "negira pravo na postojanje Izraela", dok su branioci Moajeri okarakterisali presudu kao poraz slobode govora

6009 pregleda 8 komentar(a)
Detalj sa propalestinskih protesta u Berlinu (Ilustracija), Foto: Shutterstock
Detalj sa propalestinskih protesta u Berlinu (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Berlinski sud osudio je propalestinsku aktivistkinju za odobravanje zločina zbog toga što je vodila skandiranje "Od rijeke do mora, Palestina će biti slobodna" na skupu u njemačkoj prijestonici četiri dana nakon napada Hamasa na Izrael. Tim njenih branilaca nazvao je presudu porazom za slobodu govora, prenosi Gardijan.

Predsjedavajuća sutkinja, Birgit Balzer, naredila je 22-godišnjoj njemačko-iranskoj državljanki Avi Moajeri da plati kaznu od 600 eura, odbijajući njen argument da je samo htjela da izrazi podršku za "mir i pravdu" na Bliskom istoku koristeći pomenutu frazu na prometnoj ulici.

Balzer je rekla da ne može da shvati logiku prethodnih njemačkih sudskih presuda koje su smatrale da je fraza dvosmislena, rekavši da je za nju jasno da negira pravo države Izrael na postojanje.

Rekla je da bi ovo mišljenje moglo da bude pokriveno slobodom izražavanja u Njemačkoj, ali da upotrebu slogana treba procijeniti u kontekstu "najvećeg masakra Jevreja od Šoe (Holokausta)".

Slučaj, vođen pod strogim bezbjednosnim mjerama, bio je jedan od nekoliko nakon napada Hamasa 7. oktobra u Izraelu i naknadnog razaranja Gaze, koji su ispitali stroge njemačke granice za propalestinske demonstracije. Moajerini advokati su rekli da je ovo prvo suđenje u Berlinu koje se fokusiralo na upotrebu politički nabijenog slogana.

Balzer je rekla da je slogan posebno kontroverzan u Njemačkoj, koja podršku Izraelu smatra državnom politikom, ili raison d'état, koja je u srži njenog nacionalnog identiteta zbog svoje odgovornosti za Holokaust.

Dodala je da Njemci imaju obavezu da učine sve da se Jevreji u zemlji osjećaju "sigurno i ugodno", posebno suočeni sa porastom antisemitskih zločina od 7. oktobra.

Oko 100 demonstranata okupilo se ispred sudnice i moglo se čuti kako skandiraju "Slobodna, slobodna Palestina" dok je presuda čitana. Moajeri se nasmiješila pred dvadesetak pristalica koji su smjeli da prisustvuju suđenju i dočekana je sa oduševljenjem kada je napustila zgradu. Dvoje njenih pristalica uzviknuli su "protiv represije" nakon što je sutkinja zatvorila suđenje.

Kazna za Moajeri, koja nije imala prethodnu krivičnu evidenciju i opisala je sebe kao feminističku i izbjegličku aktivistkinju, bila je ispod 900 eura koliko su tražili državni tužioci, koji su kasnije rekli da će razmotriti žalbu.

Odobravanje zločina može u Njemačkoj rezultirati zatvorskom kaznom do tri godine.

Moajerin advokat, Aleksander Gorski, osudio je ono što je nazvao pobjedom državne represije nad demonstrantima i rekao da će osporiti presudu pred višim sudom.

Optužena je bila jedan od organizatora protesta 11. oktobra u prijestonici, u aveniji koja je bila poprište nekoliko propalestinskih protesta, od kojih su neki bili nasilni.

Međutim, Moajeri je rekla sudu da je sporni skup, koji je održan kasno ujutro, organizovan kao odgovor na medijske izvještaje da je nastavnik udario propalestinskog učenika i da su se demonstranti okupili kako bi osudili "nasilje u školama".

Dva policajca koja su bila poslata na mjesto protesta, koji su berlinski organi zabranili, osporila su taj iskaz na sudu, rekavši da su učesnici mahali palestinskim zastavama, te da nijedan od skandiranih slogana nije pomenuo bezbjednost u školama.

Moajerin pravni tim je rekao da se slogan mora smatrati "centralnim izrazom globalnog pokreta solidarnosti s Palestinom" sa istorijskim porijeklom koje prethodi Hamasu. Rekli su da se Moajeri mora vjerovati na riječ da odbacuje "bilo koji oblik antisemitizma".

"Od rijeke do mora" je fragment iz slogana koji se koristi od 1960-ih od strane niza aktivista sa različitim agendama. Ima niz tumačenja širom svijeta, od genocidnih do demokratskih.

Cijeli slogan je referenca na teritoriju između rijeke Jordan na istoku i Sredozemnog mora na zapadu, koja obuhvata Izrael i okupirane palestinske teritorije.

Njemački pravni okvir za procjenu slogana je složen, sa sudovima koji se kreću između strožijih i blažih tumačenja, prenosi Gardijan.

Prošlog novembra, ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer zabranila je aktivnosti Hamasa u Njemačkoj, kao i "od rijeke do mora", koji je proglasila Hamasovim sloganom.

U februaru je ministar pravde, Marko Bušman, rekao da fraza može predstavljati "podsticanje antisemitizma" i biti shvaćena kao "odobravanje počinjenih ubistava u Izraelu".

Njemačka policija često je koristila ovu izjavu kao opravdanje za ukidanje dozvola za organizovane proteste ili je njeno izbjegavanje postavljala kao uslov za izdavanje dozvola.

Bavarski sud je u junu presudio da fraza koja se očekuje da će biti korišćena na predstojećem protestu u Minhenu ne predstavlja zločin i ne može biti zabranjena.

Centralni savjet Jevreja u Njemačkoj, koji predstavlja oko 200.000 članova zajednice, kritikovao je tu odluku kao neshvatljivu.

"Borbeni poklič Hamasa znači uništenje Izraela i protjerivanje i uništenje Jevreja koji tamo žive", saopštio je savjet, dodajući da je "hitna dužnost" njemačke države da značenje fraze učini jasnim.

Bonus video: