Predsjednik Poljske: Njemcima smo oprostili, ali nismo zaboravili ratne zločine, očekujemo odštetu

Poljaci Nemcima oprostili ratne zločine ali nisu zaboravili i očekuju odštetu

13141 pregleda 64 reakcija 23 komentar(a)
Duda (ilustracija), Foto: Reuters
Duda (ilustracija), Foto: Reuters

Na 85. godišnjicu izbijanja Drugog svjetskog rata napadom Njemačke u zoru 1. septembra 1939. godine na poljski grad Vjelunj i poljski garnizon u Gdanjsku, predsjednik Poljske Andžej Duda poručio je da Poljaci jesu Njemcima oprostili, ali nisu zaboravili i očekuju odštetu za razaranja i zločine Hitlerove Njemačke nad Poljacima.

"Oproštaj i priznanje krivice je jedno, a odšteta drugo. I to pitanje i dalje nije zatvoreno. Duboko vjerujem da će biti riješeno, jer nikad se niko nije odrekao očekivanja da, ako je neko došao i nešto nam uništio, da je dužan da nam to i plati", kazao je poljski predsjednik u Vjelunju.

Centralno obilježavanje 85. godišnjice izbijanja Drugog svjetskog rata počelo je u 4.40 sati u Vjelunju, prvom bombardovanom poljskom gradu i pet minuta kasnije na poluostrvu Vesterplate u Gdanjsku, gdje su prve salve sa njemačkog bojnog broda Šlezvig-Holštajn na poljski garnizon na tom poluostrvu na Baltiku otpočele Drugi svjetski rat.

"Govorimo nikada više rat. Nikada više svet na rat ne može da pristane. A tada je postojao pristanak. Hitler se usudio zbog tog pristanka. On je shvatio da svijet ne reaguje kada je anektirao Austriju, rasparčao Čehoslovačku, a ranije započeo istrebljenje Jevreja u Njemačkoj", podsjetio je predsjednik Duda.

Svečanost na Vesterplate u Gdanjsku počela je na glas zvona Pax et Reconcilatio, Mir i pomirenje, na crkvi svete Katarine i sirena ispred spomenika herojima, šačici poljskih vojnika koji su nedjelju dana branili poluostrvo tako predano i hrabro da je njemački komandat je poljskom komandantu poslije predaje ostavio iz poštovanja da nosi sablju.

"Nije dovoljno da se govori o pomirenju, nije dovoljno da pognu čela u osjećaju krivice zbog onih koji su napali Poljsku i izazvali Drugi svjetski rat. Danas je glavni dokaz da je shvaćena ta lekcija puno posvećivanje odbrani, spremnost da se organizuje zapad Evrope, NATO u odbranu protiv agresije čiji smo svjedoci na ratištima Ukrajini", kazao je na Vesterplate poljski premijer Donald Tusk.

Glavne pouke za Poljsku na 85. godišnjicu izbijanja Drugog svjetskog rata jesu, po riječima poljskog premijera: nikad više usamljenost bez saveznika i nikad više slabost.

"Danas ne govorimo nikada više rat. Danas moramo da kažemo nikada više usamljenost. Ne može to više u istoriji da bude da se Poljska usamljena suprotstavlja agresiji ovog ili onog susjeda. Moramo glasno da kažemo i nikad više slabost. Zato stvaramo najsavremeniju armiju u Evropi, jednu od najjačih u Evropi da više ne izlažemo riziku našu domovinu", kazao je Donald Tusk.

Poljska vlada usvojila je ove sedmice budžet za narednu godinu u kome je rekordnih 4,7 odsto BDP-a, najviše u NATO-u, izdvojeno za odbranu, modernizaciju i jačanje poljske armije, što su neki njemački mediji prokomentarisali pitanjem da li Poljska više ne računa na kolektivnu odbranu NATO-a te jača svoju armiju kao da je opet usamljena i bez saveznika.

U Drugom svjetskom ratu, prema izvještaju koji je da zatraži reparacije od Njemačke sačinila prethodna poljska konzervativna vlada, izgubilo je život oko šest miliona građana Poljske, od čega su više od polovine bili poljski Jevreji.

Materijalna razaranja najveća su bila u Varšavi i prema procjenama od ukupnog računa Hitlerovoj Njemačkoj od 12 milijardi eura za pretvaranje poljskih gradova u ruševine, 8,5 milijardi eura u preračunu otpada na Varšavu.

Štete u drumskom saobraćaju procijenjene su na 6,9 milijardi eura, u željezničkom na 16 milijardi eura, a štete u poljoprivredi dostigle su 12,6 milijardi eura.

Bonus video: