RSE: Moskovski sud izdao nalog za hapšenje sudije MKS

MKS nema sopstveni mehanizam sprovođenja svojih naloga za hapšenje, i oslanja se na pravosuđe svojih 124 članica da ih ispune

3880 pregleda 2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Moskovski sud izdao je nalog za hapšenje sudije Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Hajkela Ben Mahfuda pod optužbom za "nezakonito zatvaranje", prenosi danas Radio Slobodna Evropa (RSE).

Sud je 11. novembra saopštio da optužba proizilazi iz izdavanja naloga za hapšenje bivšeg ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i načelnika Generalštaba oružanih snaga Valerija Gerasimova od strane Međunarodnog krivičnog suda.

Mahfud i njegove kolege iz MKS-a, Rosario Salvatore Aitala i Serhio Gerardo Ugalde Godinez, izdali su potjernice za Šojguom i Gerasimovim krajem juna zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti počinjenih u Ukrajini nakon početka invazije Rusije na njenog susjeda 2022. godine.

Prema sudijama MKS-a, Šojgu i Gerasimov bili su odgovorni za ruske raketne udare izvedene od oktobra 2022. i najmanje do 9. marta 2023. na ukrajinsku energetsku infrastrukturu.

U saopštenju MKS-a objavljenom u to vrijeme navodi se da bi "očekivana slučajna šteta i šteta za civile bili očigledno preveliki u odnosu na očekivanu vojnu prednost" za one koji su naredili udare.

Šojgua je u maju smijenio ruski predsjednik Vladimir Putin, i sada je na čelu Putinovog Savjeta za bezbjednost.

Ranije prošle godine, ruske vlasti su Aitalu, zajedno sa sudijom Međunarodnog krivičnog suda Tomokom Akaneom i tužiocem Karimom Kanom, dodale na svoju potjernicu nakon što su u martu 2023. izdali naloge za hapšenje za ruskog predsjednika Vladimira Putina, i rusku komesarku za djecu Mariju Lvovu-Belovu, zbog odgovornosti za deportacije ukrajinske djece u Rusiju nakon invazije - što je ratni zločin prema međunarodnom zakonodavstvu.

Rusija je uzvratila otvaranjem krivičnih postupaka protiv zvaničnika MKS-a.

MKS nema sopstveni mehanizam sprovođenja svojih naloga za hapšenje, i oslanja se na pravosuđe svojih 124 članica da ih ispune.

Bonus video: