Gruzija na četiri godine prekinula pregovore o prijemu u EU, čije političare optužuje za ucjenu

Moramo jasno pokazati izvjesnim evropskim političarima i birokratama koji su potpuno lišeni evropskih vrijednosti, da moraju s Gruzijom razgovarati uz poštovanje, a ne kroz ucjene i uvrede", rekao je premijer Irakli Kobahidze

12968 pregleda 29 reakcija 29 komentar(a)
Gruzijski premijer Irakli Kobahidze, Foto: Reuters
Gruzijski premijer Irakli Kobahidze, Foto: Reuters

Gruzija je pregovore o svom prijemu u Evropsku uniju prekinula na četiri godine zbog "ucjena i manipulacija izvjesnih evropskih političara i birokrata", rekao je danas premijer Irakli Kobahidze.

On je to objavio nekoliko sati pošto su ga članovi njegove stranke Gruzijski san ponovo izabrali za predsjednika Vlade.

Kobahidze je rekao da se njegova zemlja, mada želi da bude primljena u Evropsku uniju, "neće baviti otvaranjem pristupnih pregovora sve do kraja 2028. godine", a dotle će odbijati i eventualna budžetska sredstva EU.

Gruzijski san pobijedio je na izborima čije je rezultate osporila opozicija i koji su doveli do masovnih protesta i odluke opozicije da bojkotuje parlament.

Izbori održani 26. oktobra u toj bivšoj sovjetskoj republici naširoko su tumačeni kao referendum o želji za prijem u EU.

Vladajući Gruzijski san je uprkos ogromnim protestima donio zakon o obaveznoj registraciji svih nevladinih organizacija koje se finansiraju iz inostranstva, po ugledu na sličan zakon u Rusiji.

Opozicija je optužila vlast za lažiranje izbornih rezultata pod uticajem susjedne Rusije da bi Gruzija ostala "u orbiti Moskve" i objavila je bojkot učešća u parlamentu.

Evropski izborni posmatrači utvrdili su da je glasanje proteklo u atmosferi "podjela", uz kupovinu glasova, duplo glasanje i fizičko nasilje.

Prethodno je sama Evropska unija de fakto zaustavila pristupne pregovore s vlastima u Tbilisiju zbog nazadovanja demokratije u Gruziji.

Evropski parlament je današnjom rezolucijom ocijenio da parlamentarni izbori u Gruziji nisu bili ni slobodni ni fer i da predstavljaju još jedan primjer demokratskog nazadovanja "za koje je u potpunosti odgovorna vladajuća stranka Gruzijski san".

Evroposlanici su tražili ponovne izbore u narednih godinu dana, uz međunarodni nadzor i s nezavisnom izbornom administracijom.

Pozvali su vrh Evropske unije da uvede sankcije vlastima Gruzije i ograniči formalne kontakte s njima.

Kobahidze je na to rekao da izvjesni evropski političari i birokrate njegovu zemlju izlažu "poplavi uvreda" i da su "oni koji našoj zemlji žele loše pretvorili Evropski parlament u oružje ogoljene ucjene Gruzije" što je "velika sramota za Evropsku uniju".

"Ići ćemo dalje našim putem ka Evropskoj uniji, ali nećemo dozvoliti nikom da nas drži u stanju konstatnih uvreda i manipulacija koje pokazuju kranje nepoštovanje naše zemlje i društva. Moramo jasno pokazati izvjesnim evropskim političarima i birokratama koji su potpuno lišeni evropskih vrijednosti, da moraju s Gruzijom razgovarati uz poštovanje, a ne kroz ucjene i uvrede", rekao je gruzijski premijer.

Kritičari optužuju Gruzijski san da je sve autoritarniji i naklonjeniji Moskvi. Tu stranku je osnovao jedan multimilijarder koji je bogatstvo stekao upravo u Rusiji.

Bonus video: