Diplomate samo u zemljama gdje EU ima interes

Evropska komisija planira smanjenje osoblja u ambasadama Evropske unije širom svijeta

5381 pregleda 0 komentar(a)
Evropski parlament je u srijedu izglasao novi sastav EK, Foto: Rojters
Evropski parlament je u srijedu izglasao novi sastav EK, Foto: Rojters

Evropska komisija planira da dramatično smanji broj ljudi koji rade u mnogim od njenih ambasada, kako bi povećala broj zaposlenih u zemljama za koje smatra da su od strateškog značaja za blok, piše “Politiko”.

To, kako navodi portal, stvara zabrinutost da će Evropska unija izgubiti diplomatski uticaj u regionima poput Afrike i Latinske Amerike.

“Pogrešna je poruka ako ostavimo samo malu delegaciju u zemljama kao što su Sudan ili Niger, posebno u situaciji kada američka administracija izgleda manje zainteresovana za spoljni svijet”, rekao je portalu jedan zvaničnik EU pod uslovom da ostane anoniman.

Drugi zvaničnik je kazao da u internim razgovorima o ovom projektu “postoje jasne brige da bi Rusija ili Kina mogle da popune svaki vakuum koji stvorimo”.

Predloženi rezovi dolaze nakon što je Evropska služba za spoljne poslove (EEAS), diplomatski ogranak bloka, premašila svoj budžet za 2024. godinu. Očekuje se da će situacija biti još gora sljedeće godine zbog rasta troškova i inflacije.

“Održavanje statusa kvo nije opcija. EU je potrebna mreža delegacija koja je bolje prilagođena novim političkim prioritetima... Ovo se mora postići u okviru ograničenog budžetskog konteksta”, navodi se u dokumentu sa oznakom “OSJETLJIVO”, u koji je “Politiko” imao uvid.

EU ima 145 delegacija širom svijeta koje funkcionišu kao ambasade EU. Cilj je da se fokusiraju na zemlje “gdje se nalaze primarni interesi EU”.

Brisel razmišlja da zadrži predstavništva u državama koje žele da se pridruže EU ili koje se nalaze u neposrednom susjedstvu bloka, zemljama G20, “političkim i ekonomskim silama” u usponu i zemljama u kojima “nestabilnost predstavlja prijetnju interesima EU”.

Prema pisanju “Politika”, stav Komisije je da se reforma uklapa u projekat “Globalna kapija” (Global Gateway), odgovor EU na kinesku mrežu trgovinskih i infrastrukturnih projekata širom svijeta. Ako Brisel želi da bude uspješniji u uspostavljanju odnosa sa trećim zemljama, “moramo preispitati organizacionu strukturu,” rekao je jedan visoki zvaničnik Komisije.

Međutim, kritičari reforme ističu da se spoljna politika EU ne može svjesti na “Globalnu kapiju”.

Jačanje diplomatskog prisustva EU u tim zemljama znači da Brisel mora djelimično da se povuče sa drugih mjesta pa će delegacije u mnogim zemljama Afrike, Azije i Latinske Amerike biti mnogo ograničenije, prema spisku u koji je “Politiko” imao uvid.

Istovremeno, EU želi da pojača globalni angažman usred drugog predsjedničkog mandata Donalda Trampa, rata u Ukrajini i optužbi za dvostruke standarde u vezi sa ratovima u Ukrajini i na Bliskom istoku.

Neki zvaničnici EU strahuju da će planirana reforma samo pogoršati stvari.

“Ako ostavimo samo šefa delegacije i šofera, onda je to jednostavno pogrešno”, rekao je prvi zvaničnik EU.

Druga dva zvaničnika su istakla da skoro 800 lokalnih službenika rizikuje da ostane bez posla jer bi ih bilo teško ili nemoguće preseliti se u drugu zemlju. Ako do promjene dođe, nova šefica diplomatije EU Kaja Kalas morala bi da se nosi sa masovnim otkazima na početku mandata.

Bonus video: