Preko 100 diplomata u Gruziji potpisalo je otvoreno pismo u kojem kritikuju odluku nove vlade da obustavi pregovore o pristupanju EU, kazao je juče jedan zvaničnik, nakon što je protest protiv poteza Tbilisija doveo do sukoba na ulicama glavnog grada tokom noći.
Diplomate su navele da odluka, koju je u četvrtak najavila vladajuća stranka “Gruzijski san”, predstavlja kršenje ustavne obaveze zemlje da teži članstvu u EU.
Ambasador Evropske unije u Gruziji, u prvim komentarima iz Brisela, rekao je da je potez Tbilisija da praktično zaustavi svoj put ka EU do 2028. godine “razočaravajući”.
Takođe je osudio nasilje policije prema demonstrantima na proevropskom protestu u četvrtak veče. Policija je koristila vodene topove, biber sprej i suzavac protiv maskiranih mladih protestanata, prenio je Rojters.
Ministarstvo unutrašnjih poslova juče je saopštilo da su 43 osobe uhapšene. U saopštenju se takođe navodi da su 32 policajca povrijeđena tokom protesta, u kojima su neki demonstranti pokušavali da sruše metalne barijere ispred parlamenta.
Koalicija za promjene, najveća opoziciona stranka, saopštila je da je policija tokom protesta napala dvije opozicione liderke, pri čemu je jednoj slomljena ruka, a drugoj nos.
Nika Melia, lider Koalicije za promjene, pozvao je na nastavak protesta.
“Danas imamo samo jedan zadatak - služiti zemlji, kako bismo sjutra imali zemlju, a naša djeca budućnost”, objavio je Melia na Fejsbuku.
Tri univerziteta u Tbilisiju saopštila su da obustavljaju nastavu usljed nemira, dok je grupa poslovnih udruženja, uključujući privredne komore Sjedinjenih Država, EU i Njemačke, u zajedničkom saopštenju navela da se protive zamrzavanju pregovora.
Stranka Gruzijski san proglasila je pobjedu na oktobarskim izborima sa gotovo 54% osvojenih glasova, ali opozicione partije tvrde da su izbori bili namješteni i odbile su da učestvuju u radu parlamenta.
Gruzijski san je obustavio pregovore o pristupanju EU zbog, kako su naveli, “ucjene” od strane Brisela.
Proevropska predsjednica Gruzije Salome Zurabišvilii, čija su ovlašćenja uglavnom ceremonijalna, apelovala je u četvrtak na gruzijske diplomate da se usprotive zamrzavanju pregovora.
Jedan diplomata je za Rojters kazao da je više od 100 diplomata potpisalo pismo u kojem se navodi da je ovaj potez prekršio ustavnu obavezu zemlje da teži članstvu u EU.
Gruzijski ambasador u Južnoj Koreji, u postu na Fejsbuku, djelovao je kao da se protivi zamrzavanju pristupnih pregovora, dok je predstavnik Tbilisija u Bugarskoj na mreži X saopštio da je podnio ostavku zbog obustave pregovora.
Pavel Heržinski, ambasador EU u Tbilisiju, opisao je odluku o zamrzavanju pregovora o pristupanju kao “veoma tužnu” i “srceparajuću”.
“Jasno je da je ono što se dogodilo juče u suprotnosti sa politikom prethodne vlade Gruzije, zapravo svih prethodnih vlada Gruzije, kao i protivno volji ogromne većine stanovništva Gruzije”, rekao je on.
Takođe je osudio policijsko nasilje nad demonstrantima.
Lokalni mediji citirali su premijera Iraklija Kobahidzea koji je optužio ambasadora EU za “širenje dezinformacija” i zaprijetio “diplomatskim odgovorom”.
Mada je Gruzija zemlja kandidat za članstvo u EU, njeni odnosi sa Briselom su se oštro pogoršali u posljednjim mjesecima usljed optužbi evropskih političara da Tbilisi vodi prorusku i autoritarnu politiku.
EU je ranije ove godine saopštila da je zahtjev Gruzije za članstvo zamrznut kao odgovor na nove zakone koji se odnose na “strane agente” i prava LGBT osoba, a za koje kritičari tvrde da su drakonski i inspirisani sličnim zakonima u Rusiji.
Vlada, koja nema diplomatske veze sa Rusijom, izjavila je da su ovi zakoni adekvatni i da su potrebni kako bi zaštitili nacionalnu bezbjednost i tradicionalne vrijednosti društva.
Stranka Gruzijski san, za koju se smatra da je pod kontrolom svog osnivača, bivšeg premijera i milijadera Bidzine Ivanišvilija, posljednjih godina teži jačanju veza sa Rusijom i Kinom.
Evropski parlament je u četvrtak glasao da se uskrati priznanje rezultata na oktobarskim izborima i pozvao na sankcije protiv ključnih lidera stranke Gruzijski san.
Bonus video: