Ruski logor u Bjelorusiji gdje su navodno mučeni Ukrajinci: "Čuli smo stalno vrištanje"

Izjave svjedoka i analiza satelitskih snimaka kompanije Planet Labs i snimaka ruske televizije omogućili su RSE i njegovim partnerima da prvi put javno utvrde da su ruske snage upravljale postrojenjem u Narovlji na zemljištu kompanije koju kontroliše Savjet ministara autoritarnog lidera Aleksandra Lukašenka

23497 pregleda 141 reakcija 39 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Printscreen/Youtube
Ilustracija, Foto: Printscreen/Youtube

Ruska vojska je koristila državni objekat u Bjelorusiji da u njemu vodi "filtracioni" logor, za koji više izvora kaže da su u njemu ukrajinski vojnici i civili bili podvrgnuti mučenju i drugim zlostavljanjima, pokazalo je istraživanje RSE.

Prostor pod kontrolom vlade u mestu Narovlja, na jugoistoku Belorusije blizu granica s Ukrajinom i Rusijom, bio je jedan od nekolicine gdje je Rusija provjeravala civile pošto je pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022.

Izjave svjedoka i analiza satelitskih snimaka kompanije Planet Labs i snimaka ruske televizije omogućili su RSE i njegovim partnerima da prvi put javno utvrde da su ruske snage upravljale postrojenjem u Narovlji na zemljištu kompanije koju kontroliše Savjet ministara autoritarnog lidera Aleksandra Lukašenka.

Dok je Lukašenko, saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, dozvolio Moskvi da koristi bjelorusku teritoriju za prebacivanje snaga i izvođenje smrtonosnih napada na Ukrajinu, on je javno umanjivao značaj uloge njegove vlade u agresorskom ratu Rusije.

Međutim, Julija Polehina, advokatica ukrajinske organizacije za ljudska prava Sič, rekla je da Lukašenka snosi odgovornost za zlostavljanja počinjena u objektu kojim je Rusija upravljala u Belorusiji.

"Ovi filtracioni logori se ne mogu napraviti bez ovlašćenih vladinih zvaničnika koji moraju da daju saglasnost na to", rekla je Polehina, "A kad se ljudi tuku, muče i kada im se uskraćuje medicinska nega, to je ratni zločin. I to se ne može desiti bez saglasnosti vlasti".

Aktivisti za ljudska prava su dokumentovali brojne slučajeve navodne torture i prisilnog premještanja u Rusiju Ukrajinaca koji su prošli kroz te logore, koje je Rusija postavila i na okupiranoj ukrajinskoj teritoriji i u Belorusiji.

Takva zlostavljanja su vršene i u objektu u Narovlji, rekli su Ukrajinci koji su tamo odvedeni i njihovi predstavnici.

"Tamo su tučeni civili. Mislim, čuli smo stalno vrištanje", rekao je Bohdan Lisenko, ukrajinski vojnik koji je odveden u Narovlju pošto je zarobljen u martu 2022. godine.

Lukašenko nije odgovorio na pitanja upućena njegovom portparolu o objektu Narovlja do objavljivanja ovog teksta.

'Neka velika zadruga'

Krajem marta 2022, otprilike mjesec dana pošto je Putin pokrenuo rat Rusije protiv Ukrajine, dva sina Larise Jahodinske zarobila je ruska vojska i odvela u Bjelorusiju.

Jahodinska i njena porodica žive u ukrajinskom selu Orane, oko 45 kilometara od granice s Bjelorusijom. U vrijeme kad su njeni sinovi odvedeni, selo je, kao i ostala sjeverno od Kijeva, bilo pod ruskom okupacijom.

"Rekli su da su (moji sinovi) saboteri i odveli su ih", rekla je Jahodinska za grupu ukrajinskih istraživačkih novinara Slidstvo.Info ubrzo poslije zarobljavanja njenih sinova.

Mlađi sin Vladislav je bio maloljetan kada je odveden, ali je uspio da se vrati kući pošto je bio smješten u sirotište u Belorusiji. Vjeruje se da je njegov stariji brat odveden u Rusiju.

Prema riječima Jahodinske, Vladislav je prošao kroz teško premlaćivanje dok je bio u zatočeništvu ruskih snaga, a njegovom starijem bratu slomljena su rebra dok su ga tukli bejzbol palicom.

Novinari su razgovarali s Vladislavom, koji je rekao da su ruski vojnici njega i njegovog brata spakovali u kombi i odvezli u Bjelorusiju.

"Tamo su bili graničari i pitao sam ih gdje smo. A oni su rekli: 'Bjelorusija, Narovlja", prisjeća se Vladislav.

Vladislav je rekao da je mjesto gdje je držan poslije ulaska u Bjelorusiju ličilo na napuštenu sovjetsku zadrugu. Taj opis se poklapa s opisom koji je dao ukrajinski vojnik kojeg su ruske snage zarobile otprilike u isto vrijeme kad i Vladislava i njegovog brata, ali se kasnije vratio kući u okviru razmjene zarobljenika.

"Bile su nam vezane oči. Prevozili su nas policijskim kombijima. I jedan drug s kojim smo bili je rekao da je izgleda čuo Narovlja", rekao je vojnik koji je tražio da ne bude imenovan.

On je rekao da su bili smješteni u "neku veliku zadrugu" gdje je "bilo mnogo opreme", uključujući tenkove i sovjetske protivavionske topove.

Koristeći tragove koje su dali Vladislav i ukrajinski vojnik, novinari su koristili satelitske snimke Planet Labsa kako bi tražili mjesto u Narovlji gdje su dvojica muškaraca mogla biti držana.

Zadatak je bio zakomplikovan gomilom vojne opreme raštrkane po mjestu. Međutim, katastarski zapisi koje su pregledali novinari pokazuju da su prostori u Narovlji gdje je ruska vojska skladištila opremu i sprovodila druge aktivnosti – uključujući terensku bolnicu – registrovani na bjelorusko državno preduzeće.

Filtracioni logor u koji su odvedeni Vladislav i drugi Ukrajinci mogao je biti postavljen na bilo kojoj od ovih lokacija. Ipak, napredak u lociranju tog mesta došao je iz neočekivanog izvora -ruske televizije.

'Propagandna slika'

Ruska televizijska mreža NTV lojalna Kremlju je 22. marta 2022. emitovala prilog o zarobljenim ukrajinskim vojnicima. Izvještaj je humano predstavio ruske invazione snaga, uz prikazivanje ukrajinskih vojnika na liječenju i rutinskom procesuiranju.

U izveštaju se ne pominje gdje su vojnici držani. Međutim, novinari su pratili trag jednog od zarobljenih Ukrajinaca prikazanog u tom izvještaju, Lisenka, koji je rekao da je odveden u Narovlju i da je čuo "stalno vrištanje" civila za koje je rekao da su tamo tučeni.

On je za izvještaj NTV rekao da je "propagandna slika".

"Nisu prikazali kako su civili ispitivani tamo", rekao je Lisenko.

Slično Vladislavu i ukrajinskom vojniku koji je tražio da ne bude imenovan, Lisenko je mjesto u kojem je držan u Narovlji opisao kao "možda neku vrstu bivše zadruge ili baze za traktore".

Novinari su poslali link na izvještaj NTV-a i Vladislavu i ukrajinskom vojniku. Oni su potvrdili da su zarobljeni vojnici prikazani u istoj "zadruzi" gdje su i oni bili držani.

Djelimično zahvaljujući karakterističnoj zgradi s uništenim krovom prikazanom u izvještaju NTV-a, kao i vojnim šatorima koji se vide na nekoliko video snimaka, novinari koji su analizirali satelitske snimke Planet Labsa uspjeli su da utvrde da je izvještaj snimljen u ulici Kamsamolskaja u Narovlji na zemljištu koje je u to bila vrijeme u vlasništvu kompanije Pripjatski alijansa.

Krajnji vlasnik državne kompanije je Beloruska republikanska unija društava potrošača (Belkoopsojuz), koju nadzire Lukašenkov Savjet ministara.

Direktorka Pripjatski alijanse Zinaida Mirutenka, kontaktirana telefonom i upitana o filtracionom logoru, proslijedila je pitanja predsjedniku Izvršnog komiteta okruga Narovlja Vladimiru Antonenku, bivšem vojnom oficiru koji je radio u Lukašenkovim službama bezbjednosti.

Kad je kontaktiran telefonom i upitan za filtracioni logor, Antonenko je rekao "Imate pogrešan broj" i spustio slušalicu.

'Tamo su bili mučeni'

Polehina, advokatica za ljudska prava u organizaciji Sič, rekla je da je jedan od njenih klijenata bio 24-godišnji muškarac kojeg su ruske snage uhapsile zajedno s njegovim ocem izvan Kijeva u martu 2022. i da je "prisilno deportovan" u Naruvlju, gdje su obojica "držani u filtracionom logoru".

"Otac svjedoči da su tamo bili mučeni", rekla je Polehina.

Takve prisilne deportacije same po sebi mogu predstavljati kršenje Ženevskih konvencija, navodi The Reckoning Project, ukrajinsko-američka organizacija koja bilježi kršenja ljudskih prava u ratu koji je Rusija pokrenula u Ukrajini.

Izvještaji o mučenju i zlostavljanju koja su sprovodile ruske snage u Narovlji počeli su da se pojavljuju nekoliko meseci poslije početka ruske invazije u februaru 2022.

Irina Badanova, ekspertkinja u koordinacionoj grupi ukrajinske vojske za oslobađanje zatvorenika, rekla je u intervjuu iz jula 2022. da je Narovlja bila mjesto "filtracionog logora u kome se dešavaju najveća zlostavljanja civilnih talaca".

"Sigurna sam da će i Belorusija biti pozvana na odgovornost", rekla je Badanova za ukrajinski medij Suspilne Dnjepro.

Jahodinska dotle kaže da je od nekoga ko je proveo više od godinu dana u zatvoru s njenim starijim sinom u Rusiji, čula da on nije optužen za zločin.

"Rekao je da se s (mojim) sinom postupalo kao sa svjedokom", rekla je Jahodinska.

Više od dvije godine od pritvaranja njenog sina i prisilne deportacije u Rusiju preko Narovlje, Jahodinska kaže da nema drugih informacija o njegovom stanju ili mjestu gdje se nalazi.

Bonus video: