Gruzijska predsjednica nazvala parlament "nelegitimnim": Obećala da će ostati na funkciji i nakon završetka mandata

Zurabišvili je juče izjavila da "nelegitimni" parlament nema pravo da izabere njenog nasljednika nakon što joj završi mandat u decembru, te je obećala da će ostati na dužnosti

13533 pregleda 23 reakcija 22 komentar(a)
Gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili, Foto: REUTERS
Gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili, Foto: REUTERS

Gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili, žestoka kritičarka vladajuće stranke Gruzijski san, nazvala je državni parlament nelegitimnim i obećala da će ostati na dužnosti nakon što joj mandat završi sljedećeg mjeseca, dok Sjedinjene Države navode da obustavljaju "strateško partnerstvo" s tom zemljom.

Gruzija je ušla u političku krizu nakon parlamentarnih izbora u oktobru, na kojima je Gruzijski san osvojio 54 posto glasova, dok opozicija i zapadne vlade tvrde da su izbore obilježili nepravilnosti i ruski uticaj.

Zurabišvili je juče izjavila da "nelegitimni" parlament nema pravo da izabere njenog nasljednika nakon što joj završi mandat u decembru, te je obećala da će ostati na dužnosti.

"Ne postoji legitiman parlament, i stoga nelegitimni parlament ne može izabrati novog predsjednika", izjavila je Zurabišvili.

"Stoga, inauguracija se ne može održati, a moj mandat traje dok se ne formira legitimno izabrani parlament", dodala je.

Sjedinjene Države su osudile sigurnosne mjere upotrijebljene protiv Gruzijaca koji su izašli na ulice nakon spornih izbora i nakon što je premijer Irakli Kobahidze rekao da će njegova vlada obustaviti pregovore o pristupanju EU i odbiti finansijsku podršku Brisela "do kraja 2028." godine.

"Sjedinjene Države osuđuju pretjeranu upotrebu sile policije protiv Gruzijaca koji nastoje ostvariti svoja prava na okupljanje i izražavanje, uključujući pravo na mirni protest", izjavio je portparol Stejt Dipartmenta, Metju Miler.

Miler je ocijenio da je "obustavom procesa pristupanja EU, Gruzijski san odbio priliku za bliže veze s Evropom i učinio Gruziju ranjivijom na Kremlj", rekao je.

"Različite antidemokratske akcije Gruzijskog sna prekršile su temeljne principe strateškog partnerstva sa Sjedinjenim Državama, koje se temeljilo na zajedničkim vrijednostima i obavezama prema demokraciji, vladavini prava, civilnom društvu, poštovanju ljudskih prava i osnovnih sloboda, te borbi protiv korupcije. Kao rezultat toga, Sjedinjene Države su obustavile ovaj mehanizam", naveo je Miler.

On je ponovo pozvao gruzijsku vladu "da se vrati na euroatlantski put, transparentno istraži sve nepravilnosti u parlamentarnoj izbornoj proceduri i ukine antidemokratske zakone koji ograničavaju slobodu okupljanja i izražavanja".

Više od 100 ljudi je uhapšeno na velikom proevropskom protestu u Tbilisiju 29. novembra, na kojem je gruzijska policija koristila vodene topove i suzavac kako bi rastjerala demonstrante.

Gruzijsko Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da su demonstranti "verbalno i fizički napali" policajce i gađali sigurnosne snage raznim predmetima. Razni videozapisi s protesta prikazali su policajce kako udaraju demonstrante.

Kobahidze je juče kazao da je bilo "izolovanih" slučajeva policijske brutalnosti, ali i "sistemskog nasilja" demonstrata prema sigurnosnim snagama.

Opozicija je pozvala na nastavak protesta 30. novembra, a nekoliko hiljada demonstranata okupilo se blizu parlamenta, mašući EU i gruzijskim zastavama.

Vlasti su navele da su demonstranti oštetili zidove zgrade parlamenta bacajući kamenje i druge predmete.

Policija za razbijanje nereda koristila je vodene topove i suzavac kako bi smirila gomilu ubrzo nakon ponoći 1. decembra. Takođe, bilo je i izvještaja o požarima u blizini zgrade parlamenta.

Tokom prve noći protesta, 43 demonstranta su uhapšena "kao rezultat nezakonitih i nasilnih akcija", saopćilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Kobahidze je juče izjavio da Gruziju očekuju "teški" mjeseci, ali je dodao da očekuje da će se odnosi sa Zapadom "resetovati".

Zurabišvili, koja podržava demonstrante, osudila je "brutalne i nesrazmjerne napade na gruzijski narod i medije", upoređujući represiju 29. novembra s "represijom u ruskom stilu".

Sljedećeg dana pozvala je gruzijsku dijasporu da se "probudi" i pomogne demonstrantima, obraćajući se medijima i apelujući na vlasti u zemljama u kojima žive.

"Vi više ne možete da ćutite i da se pretvarate se da se ništa ne događa u domovini", napisala je na Fejsbuku.

Evropski parlament (EP) donio je 28. novembra rezoluciju kojom poziva na nove parlamentarne izbore u Gruziji i sankcije visokim članovima stranke Gruzijski san.

EP u rezoluciji smatra da rezultati izbora "nisu poslužili kao pouzdani prikaz volje gruzijskog naroda".

Takođe, pozvao je Evropsku uniju (EU), koja je prošlog mjeseca zamrznula zahtjev Gruzije za članstvo u EU, da uvede sankcije ključnim zvaničnicima unutar vladajuće stranke, uključujući Kobahidzeu, predsjedniku Gruzijskog sna Irakliju Garibašviliju, milijarderu i osnivaču stranke Bidzinu Ivanišviliju te gradonačelniku Tbilisija Kakhu Kaladzeu.

Bonus video: