Gotovo je sigurno da će doći do pada vlade Francuske kasnije ove sedmice nakon što su ultradesničarske i ljevičarske stranke juče podnijele predloge za izglasavanje nepovjerenja premijeru Mišelu Barnijeu.
Investitori su odmah kaznili francuske akcije i obveznice jer su najnoviji događaji drugu najveću ekonomiju eurozone gurnuli dublje u političku krizu uz ozbiljne sumnje da će godišnji budžet biti usvojen, piše Rojters.
“Francuzima je prekipjelo”, rekla je liderka Nacionalnog okupljanja (RN) Marin le Pen novinarima u parlamentu. Istakla je da je Barnije, koji je postao premijer početkom septembra, pogoršao stvari i da mora biti smijenjen.
Osim ako ne dođe do iznenađenja u posljednjem trenutku, Barnijeova krhka koalicija biće prva francuska vlada koja je smijenjena putem glasanja o nepovjerenju od 1962. godine.
Rojters navodi da bi pad vlade ostavio vakuum u srcu Evrope, dok je Njemačka takođe u izbornom režimu, nekoliko nedjelja prije nego što Donald Tramp ponovo preuzme Bijelu kuću.
Poslanici RN-a i ljevice zajedno imaju dovoljno glasova da sruše Barnijea, a Le Penova je potvrdila da će njena stranka glasati za predlog o nepovjerenju ljevičarske koalicije, pored predloga RN-a. To glasanje će vjerovatno će biti održano sjutra.
Te stranke su najavile predloge o nepovjerenju nakon što je Barnije juče rekao da će pokušati da zakon o socijalnom osiguranju progura kroz parlament bez glasanja, nakon što ustupak u posljednjem trenutku nije bio dovoljan da obezbijedi podršku RN-a za zakon.
“Suočeni sa poricanjem demokratije po ko zna koji put, kaznićemo vladu... Živimo u političkom haosu zbog Barnijeove vlade i predsjedništva Emanuela Makrona”, rekla je Matild Panot iz ljevičarske stranke Nepokorena Francuska.
Barnije je pozvao poslanike da ne podrže izglasavanje nepovjerenja.
ispred budućnosti zemlje”, rekao je, stavljajući sudbinu svoje vlade u ruke podijeljenog parlamenta, koji je rezultat vanrednih izbora bez jasnog pobjednika koje je Makron sazvao u junu.
Od kada je formirana u septembru, opstanak Barnijeove manjinske vlade zavisio je od podrške RN-a. Nacrt zakona o budžetu, koji pokušava da obuzda francuski rastući javni deficit kroz 60 milijardi eura povećanja poreza i smanjenja troškova, prekinuo je tu krhku vezu.
Barnijeov tim i tabor Le Penove su se međusobno optuživali, tvrdeći da su učinili sve što su mogli da postignu dogovor i bili otvoreni za dijalog. Izvor blizak Barnijeu rekao je da je premijer napravio velike ustupke Le Penovoj i da bi glasanje za obaranje vlade značilo gubitak tih postignuća.
“Da li je ona spremna da žrtvuje sve što je postigla?”, rekao je Rojtersu izvor blizak Barnijeu.
Bonus video: