Kako je Rusija uticala na izbore u Rumuniji

Taktike "nezakonite" kampanje na društvenim mrežama, zbog koje je rumunski Ustavni sud poništio predsjedničke izbore, prethodno su zabilježene na izborima u Moldaviji

36536 pregleda 38 reakcija 38 komentar(a)
Georgesku je negirao bilo kakve veze sa Rusijom, Foto: REUTERS
Georgesku je negirao bilo kakve veze sa Rusijom, Foto: REUTERS

Kampanja ruskog uticaja zbog koje su u Rumuniji poništeni rezultati predsjedničkih izbora podsjeća na operacije sprovedene u Moldaviji i drugim zemljama ove godine, navodi se u izvještajima rumunskih obavještajnih službi i moldavskih zvaničnika.

Ustavni sud Rumunije je prošle nedjelje postavio presedan donijevši odluku da poništi pobjedu Kalina Georgeskua u prvom krugu predsjedničkih izbora. Objavljeni dokumenti ministarstva unutrašnjih poslova, kao i domaće i strane obavještajne službe, navode da je kandidat krajnje desnice "nezakonito profitirao" od "sofisticirane" i "masivne" kampanje na društvenim mrežama koju je podržala Rusija.

Slične metode korišćene su i u oktobru na izborima u Moldaviji, a zvaničnici u Kišinjevu procjenjuju da je Moskva ove godine mogla potrošiti do 100 miliona dolara na napore da utiče na birače da se protive članstvu u EU i podrže proruske predsjedničke kandidate. Oni su upozorili da bi ove metode mogle biti replicirane i u drugim demokratijama.

Georgesku
foto: REUTERS

Njemačke obavještajne službe upozorile su na moguću rusku intervenciju na parlamentarnim izborima u februaru. U Rumuniji, Georgesku, prethodno malo poznati ultranacionalista koji je izrazio divljenje prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i kritikovao NATO i EU, osvojio je 23 odsto glasova krajem novembra, uprkos tome što je njegova podrška tokom većeg dijela kampanje bila u jednocifrenim procentima.

Prema podacima rumunskog ministarstva unutrašnjih poslova, sa kojih je skinuta oznaka povjerljivosti, mreža od više od 100 plaćenih influensera sa ukupno 8 miliona pratilaca angažovana je da podrži Georgeskua na TikToku i drugim društvenim mrežama. Tokom dvije nedjelje uoči izbora, Georgesku je dospio na deveto mjesto na globalnoj listi trending tema na TikToku.

Ministarstvo unutrašnjih poslova navodi da je "dio početnog teksta" koji su influenseri koristili za promociju Georgeskua bio identičan onome koji je korišćen u objavama koje su podržavale proruskog kandidata Aleksandra Stojanogla na izborima u Moldaviji.

Rumunska domaća obavještajna služba, SRI, objavila je da je kampanju Georgeskua na društvenim mrežama "koordinisao strani državni akter" uz pomoć "vrlo dobre digitalne marketinške firme". Naveli su da je oko 25.000 TikTok naloga "postalo vrlo aktivno dvije nedelje prije izbora", od kojih je oko 800 bilo uglavnom neaktivno od 2016. godine, kada su prvi put kreirani.

Rumunske vlasti su u subotu upale u kuću Bogdana Peščira, 36-godišnjeg programera, koji je od strane SRI-a označen kao osoba koja je "finansirala" promociju Georgeskua na društvenim mrežama.

Prema SRI-u, Peščir je "donirao više od milion eura" određenim nalozima na TikToku i platio influensere 381.000 dolara da promovišu Georgeskua uoči izbore. Georgesku je izjavio da na svoju kampanju nije potrošio nikakva sredstva.

Peščir, iz centralnog grada Brašova, pod istragom je zbog pranja novca i ilegalnog finansiranja kampanje, saopštili su tužioci. Istragom je takođe utvrđeno da se na Peširovo ime vodi sedam miliona dolara, prenijeli su lokalni mediji.

Peščir nije bio dostupan za komentar. On je i objavi na Fejsbuku optužbe opisao kao "lažne", dodajući da nije bio dužan da javno objavljuje svoje prihode.

Slične optužbe iznijete su i uoči izbora za Evropski parlament u junu, kada je promoskovski ukrajinski oligarh Viktor Medvedčuk optužen da je vodio šemu putem češke organizacije "Glas Evrope", koja je plaćala političarima da šire prorusku propagandu.

Moldavski zvaničnici su kazali za "Fajnenšl tajms" da je uplitanje u izbore sada daleko složenije nego nekada kada se obično na dan izbora dijeljene koverte sa novcem, s obzirom da se kampanje sada vode putem društvenih mreža, a plaćanja influenserima vrše u kriptovalutama, zbog čega su tradicionalne metode praćenja kao što su posmatrači izbora i pravila finansiranja stranaka postale "zastarjele".

Rumunija
foto: REUTERS

"Ne postoji jedno rešenje za digitalno miješanje u izbore", rekao je Stanislav Secrieru, savjetnik za nacionalnu sigurnost moldavske predsednice Maje Sandu. "Uplitanje sada ide munjevitom brzinom, zaobilazeći zakone prije nego što su i stupili na snagu."

Moskva je ismijala svaku sugestiju da stoji iza ovakvih operacija uticaja. "Ruska strana nije bila uključena u izborni proces u Rumuniji. Generalno, nemamo običaj da se miješamo u izbore drugih zemalja", izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov prošlog mjeseca.

TikTok je saopštio da djeluje u potpunosti u skladu sa nacionalnim i zakonodavstvom EU i da je uklonio naloge koje su označile rumunske vlasti.

Međutim, objavljena dokumenta ukazuju na to da su video snimci koji nijesu označeni kao politički oglasi postavljeni na drugim nalozima čak i na dan izbora, što je protivno rumunskom zakonu.

Georgesku je negirao bilo kakve veze sa Rusijom, rekavši da je jedina veza koju ima "ona sa rumunskim narodom i sa Bogom". Obećao je da će preduzeti pravne radnje protiv odluke Ustavnog suda i organizovao proteste ispred zatvorenih biračkih mjesta, gdje je trebalo da se održi drugi krug izbora.

Pojedini influenseri su priznali da su bili prevareni da promovišu Georgeskua.

Aleks Stremiteanu, koji ima više od 50.000 pratilaca na TikToku, priznao je u objavi da je bilo "glupo" učestvovati u plaćenoj kampanji koja je predstavljena kao pokušaj da se ljudi podstaknu da izađu na izbore. Rekao je da su haštagovi koje je trebalo da koristi, uključujući "predsjednički izbori 2024", privukli "botove" u sekciji komentara gdje su postavljali linkove koji su preusmjeravali gledaoce na Georgeskuov sadržaj.

"Žao mi je što sam iskorišćen kao pas u ovoj kampanji, a da nisam znao šta radim," rekao je.

Drugi influenseri koji su pomenuti u aneksu koji je sastavio SRI negirali su da su uzimali novac i rekli da su podržavali Georgeskua iz ubjeđenja.

Kalin Donča, koji ima više od 600.000 pratilaca na TikToku, rekao je u objavi da je stajao uz Georgeskua, iako se osećao nepravedno targetiranim i stavljenim pod nadzor. "Promovisao sam promjene - ne znam da li za bolje ili gore, ali to bi bila promjena koju ja i mnogi Rumuni čekamo."

Prevod: N.B.

Bonus video: