Generalni sekretar NATO Mark Rute saopštio je danas u Helsinkiju da NATO pokreće novu misiju zaštite podmorskih kablova u regionu Baltičkog mora.
"Misija će uključivati niz sredstava, fregate i pomorske patrolne avione između ostalog, one će pojačati naše prisustvo na Baltiku", rekao je Rute, na zajedničkoj konferenciji za novinare sa finaskim predsjednikom Aleksanderom Stubom i estonskim premijerom Kritenom Mihalom, po završetku vanrednog samita posvećenog bezbjednosti na Baltiku.
Rute je dodao da će i mala flota pomorskih dronova biti raspoređena "kako bi se obezbijedio pojačani nadzor".
Finski predsjednik Aleksandar Stub danas je u Helsinskiju bio domaćin vanrednog samita zemalja NATO koje izlaze na Baltik.
Na samitu su, pored Stuba, Rutea i Mihala, učestvovali i predsednici Letonije i Litvanije Edgar Rinkjevičs i Gitanas Nauseda, nemački kancelar Olaf Šolc, premijeri Danske, Poljske i Švedske Mete Frederiksen, Donald Tusk i Ulf Kristerson i izvršna potpredsednica Evropske komisije Hena Virkunen.
Učesnici su na kraju samita usvojili i zajedničku deklaraciju.
U dokumentu se navodi da je postignut dogovor o koracima koje treba preduzeti poslije nedavnih akata sabotaže, za koje se vjeruje da iza njih stoje Rusija i njene partnerske zemlje.
U deklaraciji, koju je objavila letonska radio-televizija LSM, piše da se mjere prije svega odnose na ključnu infrastrukturu u podmorju Baltika i na jačanje prisustva NATO u regionu.
U deklaraciji piše i da je bilo riječi i o energetskoj saradnji i odgovoru na takozvanu rusku flotu iz senke, uglavnom tankere sa naftom koji zaobilaze sankcije EU.
U Baltičkom moru je krajem novembra prošle godine na do sada neutvrđen način prvo prekinut podvodni komunikacioni kabl između Nemačke i Finske, a zatim su oštećeni i telekomunikacioni kablovi i kablovi za prenos podataka između Švedske i Ltvanije i između Finske i Estonije.
Bonus video: