Najbogatiji čovjek na svijetu i kandidatkinja za kancelarku desno-populističke, dijelom i desno-ekstremne stranke Alternativa za Nemačku (AfD), razgovarali su u četvrtak 9. januara na platformi Iks o raznim temama. Pritom su Ilon Mask i Alis Vajdel iznijeli mnoge tvrdnje, koje je DW ranije već provjerio.
Ali jedna od njih, ona o nacizmu i Drugom svjetskom ratu, posebno je kontroverzna: Alis Vajdel tvrdi da Adolf Hitler nije bio „desničar“, već „komunista“. Ta revizionistička tvrdnja, odnosno pokušaj reinterpretacije istorije u vezi s nacizmom, nije nova. Ona se uvijek iznova pojavljuje.
Ovo je provjera činjenica Dojče velea:
Tvrdnja: „[Nacisti] su nacionalizovali kompletnu industriju. (…) Najveći uspjeh nakon te strašne ere naše istorije bio je nazvati Adolfa Hitlera desničarem i konzervativcem. Ali, on je bio potpuno suprotno od toga. Nije bio konzervativac. Bio je taj socijalističko-komunistički tip“, izjavila je Alis Vajdel tokom razgovora na platformi Iks. U naknadnom razgovoru s njemačkom privatnom televizijom ntv ponovno je naglasila: „Ne odstupam od toga: Adolf Hitler bio je ljevičar.“
DW provjera činjenica: netačno
Ta tvrdnja je netačna i umanjuje zločine počinjene pod nacističkim vođstvom Adolfa Hitlera između 1933. i 1945. godine. Alternativa za Njemačku, koji se u Njemačkoj dijelom smatra dokazano desno-ekstremnom, često pokušava da se distancira od nacista. I uticajni Amerikanci, poput izabranog potpredsjednika Džej Di Vensa, ponekad šire netačne izjave o nacističkoj istoriji Nemačke.
Hitler nije bio komunista
„Ono što gospođa Vajdel iznosi čista je besmislica, koju ne želim dodatno da legitimišem ozbiljnim bavljenjem“, napisao je njemački istoričar Tomas Zandkiler u odgovoru na upit DW. Istovremeno, čini se da mnogi korisnici interneta vjeruju u tvrdnje Alis Vajdel.
Istoričar Mihael Vild, stručnjak za nacizam, tvrdnju Alis Vajdel naziva „velikom glupošću“. „Hitler je od samog početka oštro i brutalno napadao marksizam, a prve žrtve, koje su 1933. godine bile uhapšene, mučene i ubijane u koncentracionim logorima bili su ljevičari, komunisti, socijaldemokrate, socijalisti“, objašnjava Vild u intervjuu za DW. Ni iz ekonomske perspektive Hitler nije bio ljevičar. „NSDAP nije dirao vlasničke odnose“, kaže istoričar.
„Posebno iz ekonomske perspektive Hitler nije bio komunista“, potvrđuje Tomas Veber, istoričar i autor knjige "Becoming Hitler: The Making of a Nazi", u razgovoru za DW. „Komunizam ima za cilj ukidanje privatnog vlasništva, ukidanje ekonomije usmjerene na profit, kao i prenos ključnih sredstava za proizvodnju (npr. rudnici i fabrike) i prirodnih resursa u zajedničko vlasništvo“, kaže Veber. Hitler je sve to odbacivao.
Hitler je bio antisemita i rasista
Hitler se takođe ne može nazvati komunistom jer je bio antisemita i rasista. „A to nema nikakve veze s idejom komunističkog društva u kojem su ljudi jednaki, već je potpuno suprotno“, kaže istoričar Vild.
Politički pokret nacizma nije bio socijalizam. Nije nastao tek u Hitlerovo doba, već nakon Prvog svjetskog rata – ali se do Drugog svjetskog rata učvrstio. Brandenburška Centrala za političko obrazovanje opisuje tu ideologiju na sljedeći način: „Nacizam je bio izrazito nacionalistički, antidemokratski, antipluralistički, antisemitski, rasistički, imperijalistički i antikomunistički.“ Osim toga, rasistička diskriminacija manjina je do genocida igrala centralnu ulogu.
Postojalo je socijalno-revolucionarno krilo NSDAP
Nacizam je koristio neke socijalističke ideje i izraze poput „socijalistički“ i „radnička stranka“, kako bi pridobio glasove radnika i došao na vlast 1933. godine. Ali, radničko i socijalno pravo nacista je, nakon preuzimanja vlasti, rezultiralo represijom, progonima i ubistvima komunista, socijaldemokrata i sindikalista.
U ranim danima NSDAP postojalo je samoproglašeno socijalističko krilo, ali ono je eliminisano još prije preuzimanja vlasti 1933. godine. Hitler je u junu 1934. naredio da se ubije jedan od lidera tog krila, Gregor Štrase, zajedno s ostalim protivnicima unutar stranke. To takozvano Štraserovo krilo, prema istoričaru Vildu, željelo je narodni socijalizam u korist njemačkog radništva, ali je ostalo rasističko i antisemitsko poput ostatka NSDAP.
Zato se većina istoričara već dugo slaže da se nacizam i socijalizam ne mogu izjednačavati. Ali, upravo to mnogi pokušavaju da urade – iz političkih razloga, kaže Tomas Veber.
„To se pitanje obično razmatra suviše usko – da li je Hitler bio ljevičar ili desničar. Tada se, s desne strane, pokušava da se on prikaže kao klasični socijalist i ljevičar, što nema smisla. Ili se pokušava da se Hitlerovo i nacističko korišenje pojma ’socijalizam’ svede na predizborni trik. Ni to nema smisla, jer zanemaruje kako su Hitler i nacisti sami sebe definisali, kako su gledali na svijet i kako su pokušavali da ga promijene“, zaključuje Veber.
Bonus video: