Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je juče u Moskvi da Naftna industrija Srbije (NIS) ni u kom slučaju ne može biti predmet nacionalizacije, ali da se u saradnji sa srpskim vlastima traži rješenje za situaciju nastalu poslije uvođenja američkih sankcija toj kompaniji čiji je većinski vlasnik ruski Gasprom.
“U sporazumu o osnivanju kompanije je istaknuto da NIS ne podleže ni pod kojim uslovima nacionalizaciji”, rekao je Lavrov na godišnjoj konferenciji za novinare.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u petak da će, nakon novih sankcija SAD protiv ruskog naftnog sektora, kompanija Gasprom Njeft imati 45 dana da se povuče iz vlasništva u Naftnoj Industriji Srbije.
Vučić je juče održao sastanak sa ruskim ambasadorom u Srbiji Aleksandrom Bocan-Harčenkom kako bi razgovarali o “posljedicama koje će američke sankcije protiv ruskih kompanija imati na naš NIS”, objavio je na Instagram profilu. “U skladu sa međuvladinim sporazumom između Srbije i Rusije, zamolio sam ruske prijatelje da započnemo konsultacije i održimo brojne sastanke o funkcionisanju NIS-a u budućnosti”, naveo je Vučić.
Kako prenose ruski mediji, Lavrov je rekao da je Rusija u stalnom kontaktu sa Srbijom i da je tražila hitne konsultacije u vezi sa NIS-om. “U kontaktu smo sa našim srpskim prijateljima, zatražili smo hitne konsultacije. Nadamo se da ćemo u najskorije vrijeme dobiti odgovor”, rekao je Lavrov. On je ocijenio da situacija i sa “pravnog stanovišta, zahtijeva hrabre odluke”.
“Kada vam govore: Imate dogovor sa nekim koji se nas ne tiče, ali koji se tiče naše želje da kaznimo vašeg partnera, ali izvinite, pogodiće i vas direktno i biće veoma bolno... odluka je na srpskom rukovodstvu”, dodao je on.
Povodom zahtjeva SAD Srbiji da u NIS-u ne ostane ruskog kapitala Lavrov je rekao da je to “prilično bezobrazan nastup, zaštitni znak odlazeće administracije” dodajući da SAD i EU zavrću ruke Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju. On je ocijenio da administracija aktuelnog predsjednika SAD Džoa Bajdena želi da napakosti i Srbiji i budućoj administraciji Donalda Trampa novim sankcijama Rusiji u energetskom sektoru. Lavrov je kazao i da je Moskva zainteresovana da se odnosi Rusije i Srbije “zasnivaju isključivo na interesima naroda i država”.
NIS je većinski u vlasništvu kompanije Gasprom Njeft, koja ima 50% udjela, i njenog matičnog preduzeća Gasprom, koje ima 6,15% akcija. Vlada Srbije posjeduje 29,87% akcija, dok preostali dio pripada malim akcionarima.
Analitičari navode da Srbija može ili da otkupi 56,15% ruskog udjela u NIS-u ili da pokuša da ga proda trećim stranama, ali da će to zavisiti od dogovora sa Rusijom. Akcije NIS-a, koje su ruske kompanije kupile za 400 miliona dolara 2008. godine, sada bi na tržištu mogle vrijedjeti skoro 600 miliona eura (615,48 miliona dolara).
Bonus video: