Razgovori Kijeva sa saveznicima o mogućem kontingentu stranih trupa u Ukrajini, koji bi djelovali kao bezbjednosna garancija, tek su u ranoj fazi i nisu fokusirani na konkretne brojke, saopštilo je danas Ministarstvo vanjskih poslova, piše Rojters.
Ukrajina traži bezbjednosne garancije od svojih saveznika kao dio svakog potencijalnog mirovnog sporazuma kojim bi se okončao rat, skoro tri godine nakon ruske invazije. Predsjednik Volodimir Zelenski je u utorak izjavio da bi one mogle uključivati najmanje 200.000 evropskih mirovnjaka.
U kasnijem intervjuu za Blumberg, pojasnio je da bi taj broj zavisio od veličine ukrajinske vojske, za koju je rekao da Kijev ne želi smanjivati kao dio bilo kakvog sporazuma. Ukrajinske oružane snage trenutno broje oko 800.000 pripadnika.
"Da, diskusija je u toku o... vojnim kontingentima stranih sila, stranih nacija koje bi potencijalno mogle biti raspoređene u Ukrajini," rekao je portparol Ministarstva vanjskih poslova Heorhij Tihi na brifingu u Kijevu.
"Ova diskusija je u vrlo ranoj fazi."
Rekao je da je "prerano govoriti o tačnim brojkama" i da bi kontingent stranih trupa bio samo jedan dio šireg paketa bezbjednosnih garancija.
"Mi smatramo da trajne, pouzdane bezbjednosne garancije za Ukrajinu moraju uključivati i Evropu i Sjedinjene Države. To je način na koji možemo osigurati da ovaj mir bude održiv i trajan," rekao je Tihi.
Rusija je danas odbacila ideju da NATO zemlje šalju mirovne trupe u Ukrajinu u slučaju prekida vatre u ratu s Rusijom, navodeći da bi takav potez mogao dovesti do "nekontrolisane eskalacije."
Obje zaraćene strane pokušavaju poboljšati svoje pozicije pred povratak predsjednika SAD-a Donalda Trampa u Bijelu kuću ove sedmice. Rusija je izjavila da je otvorena za dijalog s Trampom, koji je rekao da namjerava brzo okončati rat.
Zelenski, koji traži sastanak s Trampom, rekao je u utorak da će biti potrebno 200.000 evropskih mirovnjaka kako bi se spriječio novi ruski napad nakon bilo kakvog sporazuma o prekidu vatre.
Bonus video:
