Italija nastavlja prebacivanje migranata u pritvorske centre u Albaniji

Ministarstvo je saopštilo da patrolni brod prevozi 49 migranata ka Albaniji, dok se još 53 migranta, koji su pokazali svoje pasoše kako bi izbjegli trenutnu relokaciju, nalaze u Italiji, gdje čekaju provjeru svog statusa

4573 pregleda 0 komentar(a)
Brod italijanske obalske straže, Foto: REUTERS
Brod italijanske obalske straže, Foto: REUTERS

Italijanska mornarica je u nedjelju prevozila 49 migranata, koje je pokupila u međunarodnim vodama, u pritvorske centre u Albaniji, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova, čime je ponovo pokrenut plan za suzbijanje dolazaka migranata morem, koji je zapao u pravne kontroverze, piše Rojters.

Vlada Đorđe Meloni izgradila je dva prihvatna centra u Albaniji, što predstavlja prvi takav sporazum u kojem neka članica Evropske unije preusmjerava migrante u zemlju koja nije članica EU. Međutim, centri su od novembra prazni zbog pravnih prepreka u sudovima.

Ministarstvo je saopštilo da patrolni brod prevozi 49 migranata ka Albaniji, dok se još 53 migranta, koji su pokazali svoje pasoše kako bi izbjegli trenutnu relokaciju, nalaze u Italiji, gdje čekaju provjeru svog statusa.

Ovaj transfer predstavlja novi pokušaj vlade da sprovede svoju politiku nakon što su sudije u Rimu dovele u pitanje njenu zakonitost i naložile da prve dvije grupe migranata, koji su bili pritvoreni u Albaniji, budu prebačene nazad u Italiju.

Kontroverza oko ovog plana, koji Meloni smatra ključnim dijelom cilja svoje vlade da ograniči imigraciju, vezana je za prošlogodišnju presudu Evropskog suda pravde, koja se nije odnosila direktno na Italiju.

Sud je tada presudio da nijedna zemlja porijekla ne može biti smatrana bezbjednom ako je i samo jedan njen dio opasan, čime je dovedena u pitanje italijanska namjera da deportuje u Albaniju migrante iz odabrane liste „bezbjednih“ zemalja, s ciljem njihovog brzog repatriranja.

Evropski sud pravde trebalo bi da razmotri italijanski plan u narednim sedmicama i da razjasni da li je u skladu sa zakonodavstvom EU.

Bonus video: