Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da premijer Velike Britanije Kir Starmer i francuski predsjednik Emanuel Makron nisu učinili ništa da okončaju rat Rusije sa Ukrajinom.
Donald Tramp je izjavio danas da Ukrajina nema "nikakve karte u rukama" za potencijalne pregovore o okončanju sukoba sa Rusijom.
"Imao sam vrlo dobre razgovore sa (ruskim presjednikom Vladimirom) Putinom, i imao sam ne tako dobre razgovore sa Ukrajinom. Oni nemaju nikakve karte u rukama, ali igraju tvrdo", rekao je američki predsjednik iz Bijele kuće i dodao: "Mi nećemo dozvoliti da se to nastavi".
Tramp je više puta protekle nedelje kritikovao Zelenskog, nazivajući ga "diktatorom bez izbora" i u srijedu je već izjavio da su Rusi zauzeli "mnogo teritorija u Ukrajini" i da su prema tome "karte u njihovim rukama".
Tramp je u razgovoru za Foks Radio danas rekao da ne misli da je "mnogo važno" da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski učestvuje u pregovorima o okončanju rata Rusije i Ukrajine.
"Ima već tri godine da je on na sastancima i ništa nije učinjeno. Prema tome mislim da nije mnogo važno da učestvuje na tim sastancima", dodao je Tramp.
Tramp je rekao da je posjeta američkog ministra finansija Skota Besenta Ukrajini radi sklapanja sporazuma o minralima bio "protraćen put", dodajući da je to bio i opasan put te da mu se to "nije svidelo".
(BETA)
Predsjednik SAD-a Donald Tramp rekao je danas da ne smatra da je ključno da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski učestvuje u pregovorima o okončanju ruskog rata u Ukrajini.
"Ne mislim da je veoma važno da on bude na sastancima. Tamo je tri godine. Otežava postizanje sporazuma", rekao je Tramp u audio intervjuu za Foks njuz.
Kijev i Evropa su kritikovali odluku da ne budu pozvani da učestvuju u razgovorima koje je Tramp započeo sa Moskvom o kraju rata, izazvanog ruskom invazijom na Ukrajinu 2022. godine, podsjeća agencija Frans pres.
Tramp je danas, na jednom skupu u Bijeloj kući, takođe rekao da ukrajinski lideri "nemaju adute" u pregovorima.
"Imao sam veoma dobre razgovore sa (ruskim predsjednikom Vladimirom) Putinom, i nisam imao tako dobre razgovore sa Ukrajinom. Nemaju nikakve adute, ali ne popuštaju. Međutim, nećemo dozvoliti da se to nastavi", rekao je Tramp na skupu guvernera.
Američki i ruski zvaničnici su ranije ove nedjelje razgovarali u Saudijskoj Arabiji o primirju u Ukrajini, ali Kijev nije bio pozvan na taj sastanak.
Tenzije između dvije zemlje su dodatno porasle nakon što je Tramp nazvao Zelenskog "diktatorom" i neosnovano ustvrdio da je Ukrajina započela rat.
"Žali se da nije bio na sastanku koji smo imali u Saudijskoj Arabiji da pokušamo da posredujemo u postizanju mira. Na sastanku je tri godine i ništa nije urađeno", rekao je Tramp u intervjuu za Foks njuz.
Zelenski je prvobitno optužio Trampa da je podlegao dezinformacijama, da bi zatim ublažio retoriku i poručio da želi "konstruktivnu saradnju" sa Amerikom.
Tokom nedjelje se u Kijevu sastao i sa Trampovim izaslanikom za Ukrajinu Kitom Kelogom koji je sastanke sa ukrajinskim zvaničnicima opisao znatno drugačije od retorike njegovih kolega u Vašingtonu.
Kelog je na društvenim mrežama Zelenskog nazvao "borbenim i hrabrim liderom zemlje u ratu".
Međutim, u Vašingtonu, Trampovi savjetnici su nastavili sa oštrim kritikama ukrajinskog lidera.
Milijarder i Trampov bliski saradnik Ilon Mask juče je ustvrdio da Ukrajinci "mrze" svog predsjednika i da je Tramp bio u pravu što ga je izostavio iz razgovora sa Rusijom.
Trampov savjetnik Majk Volc je istog dana, na brifingu u Bijeloj kući, rekao da su retorika koja dolazi iz Kijeva, i "uvrede predsjednika Trampa" neprihvatljivi.
Pritisak na Ukrajinu da potpiše sporazum o mineralima
Ukrajinski predsjednik je takođe pod pritiskom Vašingtona da potpiše sporazum koji bi Americi osigurao preferencijalni pristup ukrajinskim ključnim mineralima.
Tramp želi da Ukrajina dozvoli pristup američkim kompanijama u zamjenu za desetine milijardi dolara američke pomoći, date za vrijeme bivšeg predsjednika Džozefa Bajdena.
Međutim, Ukrajina traži bezbjednosne garancije od SAD u zamjenu za prava na velike količine prirodnih resursa i minerala.
(Glas Amerike)
Savjetnik Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost Majk Volc rekao je danas da očekuje da ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potpiše sporazum o mineralima sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) kao dio napora da se okonča rat u Ukrajini, prenosi agencija Rojters.
"Evo suštine, predsjednik Zelenski će potpisati taj sporazum, i vidjećete to u vrlo kratkom roku", rekao je Volc na Konferenciji konzervativne političke akcije na periferiji Vašingtona.
Kit Kelog, specijalni izaslanik za Ukrajinu američkog predsjednika Donalda Trampa, nazvao je ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog "borbenim i hrabrim vođom države u ratu".
Zelenski je rekao da njegov sastanak sa penzionisanim generalom "vraća nadu" nakon nekoliko dana kada se činilo da su američko-ukrajinski odnosi u opasnosti od dramatičnog raskida, piše BBC.
Tramp je juče Zelenskog nazvao diktatorom koji je i dalje na vlasti bez održavanja izbora i rekao da je bolje da djeluje brzo kako bi obezbijedio mir, ili će ostati bez države.
BBC navodi da je međutim, možda prerano za Ukrajince da odahnuzbog ove Kelogove izjave, jer uprkos tome što ga je Tramp izabrao, stepen Kelogovog uticaja u administraciji je upitan. On nije bio prisutan u Rijadu ranije ove nedjelje na sastanku američkog državnog sekretara Marka Rubija sa Rusima – najavljenom kao prvi korak ka bilateralnim pregovorima o okončanju rata u Ukrajini.
I četiri nedjelje od početka predsjedničkog mandata, Tramp je pokazao da je jedini pouzdan glas američke spoljne politike - njegov, piše BBC.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković je danas saopštio da je telefonom razgovarao s predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim o bezbjednosnoj situaciji u Ukrajini i mirovnim inicijativama.
"Zalažemo se za postizanje mira, ali pravednog mira koji će obezbijediti poštovanje suvereniteta Ukrajine i reintegraciju okupiranih područja", napisao je Plenković na mreži Iks.
Dodao je da pravednim mirom treba obezbijediti teritorijalnu cjelovitost i suverenitet Ukrajine, a ne nagraditi agresora.
Plenković je kasnije na sednici vlade u Zagrebu rekao da mir treba da bude principijelan i u skladu s načelima međunarodnog prava.
"Hrvatska je advokat takve pozicije iz svog iskustva, položaja i veličine i protivi se bilo kakvim drugim scenarijima koji bi nagradili agresora, odnosno Rusiju", naglasio je hrvatski premijer.
On je najavio da će u ponedeljak, 24. februara, video-vezom učestvovati na sastanku na vrhu koji će organizovati Zelenski na treću godišnjicu početka napada Rusije na Ukrajinu.
(Beta)
Američki izaslanik za rat u Ukrajini Kit Kelog rekao je danas da je u četvrtak imao "opsežne i pozitivne" razgovore sa predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim, prenosi agencija Rojters.
Kelog je na društvenoj mreži Iks napisao da je takođe razgovarao sa "talentovanim timom za nacionalnu bezbjednost" Zelenskog, tokom njegove posjete ukrajinskoj prijestonici.
Učesnici iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Rusije sastajali su se u Švajcarskoj na nezvaničnim razgovorima o ratu u Ukrajini poslednjih mjeseci, uključujući i prošle nedjelje, rekla su tri izvora koja imaju saznanja o tom pitanju.
Iako učesnici imaju diplomatsko i bezbjednosno iskustvo, oni nisu vladini zvaničnici i za sada nije jasno da li su ih poslale njihove vlade, rekla su dva izvora.
Izvori su odbili da identifikuju učesnike.
Predsjednik Poljske Andžej Duda izjavio je u petak da je tokom telefonskog razgovora savjetovao ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom da ostane posvećen saradnji s Donaldom Trampom, piše Rojters.
"Predložio sam predsjedniku Zelenskom da ostane posvećen smirenom i konstruktivnom kursu saradnje s Donaldom Trampom", napisao je Duda na platformi Iks. "Nemam nikakvu sumnju da predsjednika Trampa vodi dubok osjećaj odgovornosti za globalnu stabilnost i mir."
(REUTERS)
Postoji obostrano razumijevanje o potrebi da se sastanu predsjednici SAD-a i Rusije, Donald Tramp i Vladimir Putin, ali detalji za to tek treba da se razrade, saopšteno je danas iz Kremlja.
Dmitrij Peskov, Putinov predstavnik za štampu, rekao je da su se dvije strane u razgovorima u Rijadu ove sedmice, prvim o tome kako da se okonča rat u Ukrajini prije formalnijih pregovora, dogovorile da se sastanu dva lidera, ali da još nema konkretnih informacija. Dodao je da su obojica izjavila da žele lično da razgovaraju.
Tramp je nakon sastanka u Rijadu, u Saudijskoj Arabiji, u utorak rekao da će se vjerovatno sastati s Putinom prije kraja februara.
"Postoji želja dvojice predsjednika koju su oni izrazili, a postoji i nalog da se taj sastanak dobro pripremi kako bi bio što produktivniji. Upravo tokom priprema će se razgovarati o svim nijansama", rekao je Peskov.
Putin je u srijedu rekao da je potrebno pažljivo pripremiti sastanak kako bi se postigli rezultati, prenosi Rojters.
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da je glavni cilj Vašingtona da provjeri da li je Moskva "ozbiljna" po pitanju mogućnosti za okončanje rata u Ukrajini.
Peskov je ponovio da je Putin otvoren za pregovore o rješenju sukoba.
"Mi imamo svoje ciljeve, povezane s našom nacionalnom bezbjednošću, s našim nacionalnim interesima i spremni smo da te ciljeve ostvarimo mirovnim pregovorima", rekao je on.
Demantovao je izvještaj Fajnenšel tajmsa da je Rusija u pregovorima u Saudijskoj Arabiji zahtijevala povlačenje NATO snaga iz Istočne Evrope, što je tražila u pregovorima sa SAD-om mjesecima prije početka rata.
Govoreći o trećoj godišnjici rata, Peskov je rekao da je prerano da se sumiraju rezultati onoga što Moskva naziva "specijalnom vojnom operacijom".
"Specijalna vojna operacija se nastavlja. Svi ciljevi koje su postavili šef države i vrhovni komandant moraju biti ostvareni", rekao je on. (BETA)
Čelnik Predstavničkog doma američkog Kongresa Majk Džonson izjavio je sinoć da "SAD nema apetita" za još jedan zakon o finansiranju Ukrajine, samo dan nakon što je predsjednik Donald Tramp nazvao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog "diktatorom" i upozorio ga da mora brzo djelovati kako bi osigurao mir s Rusijom, u protivnom rizikuje gubitak svoje zemlje.
"Nema apetita za to", izjavio je Džonson za Njuzmaks tokom jedne konferencije konzervativaca kada je upitan - na zvižduke desničarske publike - predviđa li još jedan zakon o finansiranju Ukrajine ako do završetka rata prođe još nekoliko mjeseci.
"Moramo (rat) privesti kraju. I mogu vam reći da naši evropski saveznici takođe razumiju nužnost. Predugo se to (vuče)", rekao je Džonson, kako prenosi Hina.
Džonsonove izjave odražavaju promijenjeno raspoloženje u američkom Kongresu, koji je odobrio 175 milijardi dolara pomoći Ukrajini od početka ruske invazije punog opsega, u vrijeme kada su demokrate imale većinu u Senatu i držali Bijelu kuću. Trampovi republikanci sada kontrolišu Predstavnički dom, Senat i Bijelu kuću.
Džonson je, podsjeća se, prošlog aprila razljutio mnoge svoje kolege republikance u Predstavničkom domu, dopustivši glasanje o zakonu koji je uključivao 61 milijardu dolara za Ukrajinu, što je usvojeno uz veću podršku demokrata nego republikanaca. Napominjući da su i Rusija i Ukrajina pretrpjele teške gubitke, Džonson je u četvrtak kazao: "Moramo okončati sukob. Predsjednik Tramp je potpuno u pravu. Vrijeme je da se završi, a on (Tramp) je gruba sila, mislim, koja to može učiniti."
Džonson je kazao da je Trampu potreban prostor za posredovanje u okončanju rata u Ukrajini te da je "pritužba" Zelenskog da Ukrajina nije pozvana na sastanak u Saudijskoj Arabiji "deplasirana".
"Ono što Tramp pokušava učiniti je postaviti uslove za te stvarne pregovore da se održe i mi mu moramo dopustiti da radi ono što radi", smatra Džonson.
Kina je podržala inicijativu američkog predsjednika Donalda Trampa za postizanje dogovora sa Rusijom o okončanju rata u Ukrajini, tokom sastanka G20 u Južnoj Africi, prenio je Rojters.
"Kina podržava sve napore koji doprinose miru (u Ukrajini), uključujući nedavni konsenzus postignut između SAD i Rusije. Kina je spremna da nastavi da igra konstruktivnu ulogu u političkom rešavanju krize", rekao je kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji okupljenim ministrima spoljnih poslova G20 u Johanesburgu, prema saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Kine.

Vang nije ponovio stav koji je iznio na Bezbjednosnoj konferenciji u Minhenu prošlog petka, da bi u pregovorima o miru trebalo da učestvuju svi akteri u sukobu Rusije i Ukrajine.
Američka administracija saopštila je ju da je pristala na nastavak razgovora sa Rusijom o okončanju gotovo trogodišnjeg konflikta, nakon što su održani razgovori u Saudijskoj Arabiji.
Rusija je navela da su razgovori bili korisni, ali je pooštrila svoje zahtjeve, posebno insistirajući na tome da neće tolerisati prijem Ukrajine u NATO.
Tramp je u srijedu označio Zelenskog kao "diktatora", zbog čega su ukrajinskog predsjednika podržale članice G20 poput Australije, Njemačke i Velike Britanije.
Mogući sastanak između predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trampa i ruskog predsjednika Vladimira Putina zavisiće od toga hoće li biti napretka u okončanju rata u Ukrajini, rekao je američki državni sekretar Marko Rubio, koji je razgovarao s američkom novinarkom Ketrin Heridž u intervjuu emitovanom na platformi Iks.
Rubio je u intervjuu rekao da je ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu tokom njihovog sastanka 18. februara u Saudijskoj Arabiji rekao da neće biti sastanka "dok ne saznamo o čemu će sastanak biti", prenosi Radio Slobodna Evropa.
Takvi sastanci se obično ne održavaju "dok ne znate neki ishod ili dok se ne postigne neki napredak", dodao je.
Na razgovorima u Rijadu, Rusija i Sjedinjene Države su se dogovorile da uspostave timove za pregovaranje o putu ka okončanju rata koji je počeo kada je Rusija napala Ukrajinu u februaru 2022. godine. I Putin i Tramp su rekli da žele da održe samit.
"Mislim da će taj sastanak u velikoj mjeri zavisiti od toga možemo li postići bilo kakav napredak u okončanju rata u Ukrajini, i ako možemo, i ako taj sastanak bude ono što zapečati dogovor, mislim da bi svi trebalo da slave to što je predsjednik Tramp mirotvorac", istakao je Rubio.
Šef američke diplomatije Marko Rubio izjavio je povodom razgovora SAD sa Rusijom da je glavni cilj Vašingtona da provjeri da li je Moskva "ozbiljna" u pogledu mogućnosti okončanja rata u Ukrajini.
"Još ne mogu da odgovorim na pitanje da li su oni ozbiljni po pitanju mira", rekao je američki državni sekretar novinarki Ketrin Heridž u intervjuu emitovanom sinoć na društvenoj mreži X.
Rubio se sa ruskom delegacijom, u kojoj je bio i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, sastao ranije ove nedjelje u Saudijskoj Arabiji.
Šef američke diplomatije odbacio je ideju o otpočinjanju razgovora sa Rusijom bez uključivanja Kijeva i evropskih saveznika Vašingtona.
"Nepravedno je reći da se nismo ni sa kim konsultovali o tome", rekao je Marko Rubio, uvjeravajući da je razgovarao sa Ukrajincima "tokom ovog procesa".
"Takođe nije tačno da nismo konsultovali naše saveznike u Evropi", dodao je Rubio, tvrdeći da je razgovarao sa "pet ministara spoljnih poslova" poslije, ali i prije sastanka sa Rusima.
(BETA)
Stari svijet hitno mora da nauči kako da koristi tvrdu moć u eri bezakonja, ili će postati žrtva novog svjetskog haosa, piše Ekonomist u svojoj analizi.
Rusija, poput predsjednika SAD, takođe želi ukrajinske strateške resurse, a veliki dio teritorije na istoku koja sadrži rijetke zemne metale sada je pod kontrolom ruskih snaga.
Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas izjavila je sinoć u Johanesburgu da je američki predsjednik Donald Tramp vjerovatno pomiješao Vladimira Putina sa Volodimirom Zelenskim kada je optužio ukrajinskog predsjednika da je diktator.
"Kada sam to čula, prvo sam pomislila da je sigurno pomešao njih dvojicu. Zato što je jasno da je Putin diktator", rekla je Kaja Kalas novinarima poslije ministarskog sastanka G20.
Vraćajući se na kritike Trampa koji je zamjerio izostanak predsjedničkih izbora u Ukrajini od invazije koju je pokrenula Rusija, Kaja Kalas je rekla da "nije moguće organizovanje izbora tokom rata".

"Ima ljudi koji su raseljeni", dodala je ona poslije sastanka ministara G20 koju čine 19 najvećih ekonomija svijeta, Evropska unija i Afrička unija.
Visoka predstavnica EU je pozvala evropsko stanovništvo da ostane "hladne glave".
"Već mjesec dana se budimo sa novim izjavama, treba da se naviknemo", dodala je ona.
Prema njenim riječima, prerano je govoriti o slanju snaga na ukrajinsku teritoriju, jer još nema primirja, nema mira.
Bonus video:
