Industrijski sajam u Hanoveru je počeo, ali ništa nije „kao uvjek“: Zemlja-partner je Kanada, a zbog Trampovih carina neprestano su se čule izjave podrške i saradnje.
Čak ni svečano otvaranje ove nedelje (30. marta) nije bilo kao uvkek: tradicionalno, sajam u Hanoveru otvaraju njemački kancelar i premijer ili predsjednik zemlje-partnera, prigodnim govorima i obilaskom štandova. Ovog puta tamo je, naravno, bio Olaf Šolc, koji je sada još samo „tehnički kancelar" do formiranja nove vlade nakon nedavnih izbora, ali teško da bi bilo šta što je izjavio ostalo bez potpisa i lidera CDU-a, Merca.
A s obzirom na to da se u Kanadi tek pripremaju izbori, novi kanadski premijer Met Karni usred je predizborne kampanje, pa je umjesto njega došao specijalni izaslanik te zemlje za Evropu i EU, Stefan Dion.
Odluka o zemlji-partneru donosi se na sajmu u Hanoveru godinama unaprijed, tako da je Kanada izabrana mnogo prije nego što je Donald Tramp ponovo izabran za predsjednika SAD. Ali carine i prijetnje koje dolaze od ove administracije u Vašingtonu, kako prema Kanadi, tako i prema Evropskoj uniji, neminovno su bile glavna tema govora i Šolca i Diona, uz izuzetne izraze podrške i međusobnog poštovanja.
Carine i prijetnje Vašingtona
„Mi smo uz vas", poručio je njemački kancelar na engleskom svojim kanadskim partnerima. „Kanada nije nečija savezna država. Kanada je ponosna, nezavisna nacija", naglasio je Šolc. Kanada ima prijatelje širom sveta, „a posebno mnogo ovdje, u Njemačkoj i Evropi."
Jer, osim Grenlanda i Panamskog kanala, Tramp je svojim biračima – koji očigledno teže shvataju da i na njihovom kontinentu postoje druge države – najavio da će i Kanada postati još jedna savezna država SAD.
Kanada, naravno, ne želi ni da čuje za tako nešto, a i Šolc je izjavio da je „neuobičajeno" da među susjedima, saveznicima i partnerima iz G7 uopšte mora da se naglašava želja za nezavisnošću.
A iako Tramp želi Kanadu pod upravom Vašingtona, to ga nije spriječilo da uvede carine na kanadske proizvode. To je ozbiljan udarac kanadskoj ekonomiji, ali i njemački kancelar upozorava da Tramp svojim carinama nanosi štetu svima – uključujući i građane SAD.
Na carine za robu iz EU Brisel će odgovoriti sopstvenim mjerama, najavio je Šolc, ali je istovremeno dodao da je „u ovim vremenima pravi odgovor" što brže postići dogovore o slobodnoj trgovini sa što više partnera širom sveta.
Sada nam je međusobna podrška potrebna više nego ikad
Odgovor na Trampove carine glasi: „Više slobodne trgovine, više konkurentnosti i više tehnološkog suvereniteta", rekao je Šolc. Evropska unija nije bespomoćna: „Mi – to je Evropa sa tržištem od 450 miliona ljudi, mi – to je 27 zemalja Unije i preko 70 država širom svijeta s kojima imamo trgovinske sporazume."
Njemačka je već ratifikovala sporazum o slobodnoj trgovini s Kanadom, a kancelar je dodao: „Mi smo otvoreni, ali nismo naivni." EU će upotrijebiti sve instrumente koji joj stoje na raspolaganju kako bi zaštitila svoju industriju od nepoštene konkurencije i tržišnih nepravilnosti, kao i od „neopravdanih američkih carina."
Kanadski izaslanik za Evropu stigao je u Hanover sa oko 260 kompanija iz svoje zemlje i takođe nije štedio na ljubaznim riječima: „Znali smo da se međusobno cijenimo, ali sada znamo i da jedni drugima zaista trebamo." Istakao je da je ovo „najveće predstavljanje na sajmu koje je Kanada ikada imala", a svoju domovinu opisao kao „najevropskiju neevropsku zemlju" koja raspolaže ogromnim resursima, ali i vrhunskom tehnologijom. S tim se složio i njemački kancelar, citirajući bivšeg kanadskog premijera Džastina Trudoa, koji je rekao da „Kanada ima sve sirovine koje ima i Rusija, ali je demokratska i pravna država."
Teška vremena, ali postoje izgledi za budućnost
Raspoloženje među oko 4.000 izlagača iz preko 60 zemalja prisutnih na sajmu u Hanoveru može se opisati slično: vremena su teška, izazovi veliki, ali od kukanja nema koristi. Bolje je prionuti na posao i vjerovati u sopstvene sposobnosti – oznaka „Made in Germany" i dalje ima izuzetnu težinu, istakao je Joahim Kekler, predsjednik uprave Nemački sajmovi AG.
Dozu optimizma privrednicima daje i plan njemačke vlade da uloži pola biliona eura u infrastrukturu i budućnost zemlje. „Pred nama je ogroman talas narudžbina", uvjeren je i Tilo Brodtman, generalni direktor Saveza njemačke industrije mašina i postrojenja (VDMA). „Ovaj sajam bi mogao biti presudna prekretnica. Uvjereni smo da će se u Hanoveru na kraju ostvariti konkretni poslovi – i puni poslovni knjige."
Bonus video:
