Počev od invazije u Zalivu svinja do istorijske posjete predsjednika Baraka Obame Havani, Kubanci su generacijama mogli da računaju na to da kad god se Sjedinjene Države okrenu Kubi Fidel Kastro će biti spreman da uzvrati.
Međutim, nakon smrti El Komandantea pojedini Kubanci su zabrnuti da će novoizabrani predsjednik Donald Tramp zatvoriti vrata za nove trgovinske i putne odnose i poništiti dvogodišnje otopljavanje odnosa sa SAD nastalo za vrijeme Obame.
„Sada kada El Komandante više nije tu pomalo strahujem šta bi se moglo dogoditi zbog Trampovog načina razmišljanja i djelovanja”, kazala je za Rojters 36-godišnja Janeisi Lara, ulična prodavačica cvijeća u Havani.
„Mogao bi zaustaviti i blokirati sve što se dešava, sve što je Obama uradio. A uradio je puno toga i uspio da približi SAD Kubi”, kazala je ona priznajući da ramišlja da se preseli u Sjedinjene Države.
Tramp je zauzeo potpuno drugačiji stav od Obame, koji je prije dvije godine postigao dogovor sa Fidelovim mlađim bratom, predsjednikom Raulom Kastrom kako bi okončao 50-godišnje neprijateljstvo.
Tokom predizborne kampanje, Tramp je težio da uvjeri birače kubanskog porijekla na Floridi da je žestoki protivnik braće Kastro i obećao je da će ukoliko bude izabran zatvoriti nedavno otvorenu američku ambasadu u Havani.
Ranije, tokom unutarstranačkih izbora, Tramp je govorio da smatra da je ponovno uspostavljanje diplomatskih odnosa sa Kubom dobra stvar, ali da je Obama trebalo da postigne bolji dogovor. Sada kada je Tramp pobijedio na izborima, teško je shvatiti kakav će biti njegov pristup Kubi.
„Ništa još nije odlučeno”, kazala je Trampova savjetnica Kelien Konvej za NBC. „Predsjednik će te odluke donijeti kada stupi na dužnost”.
Međutim Rajns Pribas, koji će biti Trampov šef kabineta kada on preuzme dužnost 20. januara, kazao je da će Tramp tražiti veće političke slobode od kubanske vlade i da će ukoliko to ne dobije blokirati Obamine napore.
„Neće postojati jednosmjerni odnos od SAD ka Kubi a da Kastrova adaministracija ne pruži nešto zauzvrat”, kazao je Pribus za Foks.
Nakon Fidelove smrti u petak, Obama ga je nazvao „jedinstvenom ličnošču” dok ga je Tramp nazvao „brutalnim diktatorom”.
Mada se približio SAD, Raul Kastro nije napravio previše ustupaka Obaminoj administraciji u smislju liberalizacije kubanskog jednostranačkog političkog sistema.
Obama nije uspio da ubijedi Kongres da ukine strogi ekonomski embargo Kubi, ali se lično usprotivio sankcijama i upotrijebio izvršna ovlašćenja kako bi omogućio više kontakata i unaprijedio trgovinu.
Pedro Maskado, 68, pomorski inženjer u penziji, kaže da ga zabrinjava Trampova retorika. „Trampova politika je veoma agresivna. Moramo sačekati kako bismo vidjeli šta će zapravo uraditi. Međutim, ne izgleda dobro za Latinsku Ameriku i naročito za Kubu”, kazao je on.
„Moja generacija je imala koristi od Fidelove revolucije u smislu obrazovanja. Nije sve bilo ružičasto, ali Fidel nam je pomogao. Pomogao je siromašnima. SAD djeluju kao imperija, a to predstavlja i Tramp. Imajući u vidu ono što govori, budućnost ne izgleda baš sjajno”.
Na Kubi utihnuli čak i disidenti, nema alkohola ni bejzbola
Jedna od najpoznatijih kubanskih disidentskih grupa prvi put je poslije 13 godina otkazala nedjeljni protest nakon smrti svog neprijatelja Fidela Kastra.
Kubanska vlada je proglasila devetodnevnu žalost i zabranila prodaju alkohola, pa čak i održavanje bejzbol utakmicva.
Disidentska grupa Dame u bijelom je ove nedjelje odlučila da ne pojačava tenzije.
„Danas nećemo marširati da to vlada ne bi shvatila kao provokaciju i kako bismo mogli da odamo poštu”, kazala je juče liderka grupe Berta Soler. „Poštujemo tugu drugih i nećemo slaviti smrt nijednog ljudskog bića”.
Grupa, koja je prvobitno formirana u znak podrške supruzima zatvorenim zbog političkog otpora, otkazala je protestne marševe u Havani koje održava svake nedjelje zadnjih 13 godina.
To je inače rijedak izraz nezadovoljstva koji je komunistička vlada tolerisala, mada se policija sukobljavala sa njima proteklih mjeseci, zatvarajući učesnike demonstracija u njihovim kućama i sprečavajući da se marševi održe.
Međutim ove nedjelje su prvi put sami disidenti odustali od marša.
Nakon Fidelove smrti ulice Havane su utihnule, a narod nacionalni ponos izražava ističući kubanske zastave.
Liset Perez, 44-godišnja prodavačica kikirikija, odjevena u nacionalne boje kazala je da je „mirno ali pomalo mračno jer je Kuba poznata po muzici a sada je neće biti devet dana.
„Mirno je i tužno. Da nije bilo Fidela i revolucije, narod ne bi bio tu gdje je sada: obrazovan i kulturan”.
Bonus video: