Republikanska stranka kasno sinoć je i formalno izabrala američkog milijardera Donalda Trampa za svog kandididata na predsjedničkim izborima zakazanim za novembar, što, prema ocjenama analitičara, predstavlja veliku pobjedu za čovjeka čije su predsjedničke ambicije prije nekog vremena bile otvoreno ismijevane.
Nakon odlučne kampanje tokom koje je pobijedio čak 16 rivala i neutralisao upornu opoziciju unutar sopstvene stranke, Tramp je kasno sinoć na Republikanskoj konvenciji u Klivlendu rekao da je sad vrijeme da "ide do kraja" i na izborima za predsjednika SAD pobijedi Hilari Klinton, prenijela je agencija AFP.
Očekuje se da Tramp još samo on u četvrtak zvanično prihvati nominaciju.
Na konvenciji su predstavnici jedne po jedne američke savezne države iznosili broj delegata koji podržavaju Trampa, a upravo mu je njegova matična država, Njujork, koju su predstavljala Trampova odrasla djeca, obezbijedila većinu plus jedan glas.
"Čast mi je što večeras mogu da dodijelim Donaldu Trampu glasove koje će mu dati potrebnu većinu delegata", rekao je Donald Tramp junior.
"Ovo je nevjerovatno. Tako sam ponosna na mog oca. On je bio potpuni autsajder, ali je uspio", izjavila je najstarija Trampova ćerka i poslovna žena Ivanka Tramp, za koju smatraju da je očevo tajno oružje.
Tramp se publici obratio preko lajvstrima i rekao da je nominacija za njega čast.
"Ovo je pokret i moramo da idemo do kraja. Ovo će biti liderstvo koje će građane Amerike staviti na prvo mjesto. Danas smo napravili istorijske rezultate, najveći broj glasova u istoriji Republikanske partije. Ovo je pokret i moramo da idemo do kraja", rekao je Tramp.
Tokom trominutnog obraćanja Tramp je nabrojao i za šta se sve zalaže - jačanje granice, rekao je da želi da se "otarasi Islamske države" i "obnovi red i zakon".
"O svemu ovome ću pričati u četvrtak uveče. Sve u svemu, najvažnije, učinićemo Ameriku ponovo velikom", istakao je milijarder.
Svaka od 50 saveznih država, kao i Okrug Kolumbija kao i udaljene oblasti na Pacifiku mijenjali su se i govorili o podjeli delegata u svojim državama.
Tema konvencije u utorak bila je "Učiniti da Amerika ponovo radi". Međutim, oni koji su govorili uglavnom su se fokusirali na napade na Hilari Klinton, vjerovatnog kandidata demokrata.
Tako je na primjer guverner Nju Džerzija Kris Kristi, bivši tužilac, održao "suđenje" Klintonovoj rugajući joj se dok je publika skandirala "zatvorite je".
Kristi je bivšu prvu damu i državnu sekretarku SAD kritikovao zbog korišćenja privatnog mejla, što je problem koji je prati već mjesecima.
Istraga FBI zaključila je da je ona bila "ekstremno nepažljiva", ali da njeni postupci ne zahtijevaju kriminalno gonjenje.
Ipak, Kris Kristi i publika se nijesu usaglasili sa time i Kristi je iznova i iznova vikao "kriva".
Kako kaže, njena "sebična i užasna procjena" je kriva za više problema u vanjskoj politici kada je riječ o Libiji, Siriji i na još nekim mjestima.
Američki milijarder je još prije dva mjeseca postao najizgledniji kandidat Republikanaca, kad je odustao i posljednji njegov rival.
Ipak, usljed kontroverze oko njegove retorike tokom kampanje, kao i opozicije imenovanju Trampa za kandidata unutar same Republikanske stranke, nije bilo sasvim sigurno da će on zaista postati zvanični kandidat za predsjednika SAD.
Tako ni sinoć na Konvenciji u Klivlendu Trampova pobjeda nije jednoglasno prihvaćena sa oduševljenjem, navodi Frans Pres.
Mnogi delegati su samo pristojno aplaudirali Trampu, a nekoliko njih je ljutiti otišlo iz sale ili su čak glasno izrazili svoje nezadovoljstvo.
Nekoliko saveznih država odbilo je da dodijeli delegate Trampu, iako nije bilo drugog kandidata kojem bi mogli da daju glasove.
"Razočaran sam. Ali šta je tu je", izjavio je senator iz Jute Majk Li, dok je delegat iz Vašingtona Teri Galvez bio mnogo otvoreniji, izjavivši:"Mi ne podržavamo Donalda Trampa".
Bonus video: