Teroristička organizacija Islamska država proizvodi hiljade raketa i bombi u iračkom gradu Faludži, gdje vodi veoma efikasne i dobro organizovane fabrike oružja, otkrila je jedna britanska organizacija.
Istraga grupe Conflict Armament Research (CAR, Istraga naoružavanja konflikata) otkriva da Islamska država ide mnogo dalje i dublje od onoga kako se uglavnom doživljava - kao gomila fanatika koja je zavisna od spoljnog svijeta, piše Russia Today.
"Efikasna organizacija i striktna podjela rada omogućila je Islamskoj državi da proizvodi improvizovano oruižje u gotovo industrijskoj razmjeri", piše CAR u izvještaju baziranom na terenskoj istrazi u Faludži.
Islamska država vodi nekoliko radionica u gradu, koje proizvode mnogo hiljada komada oružja već mjesecima, uključujući i širok dijapazon improvizovanih raketa i bombi kao dodatak arsenalu vojnog oružja.
"Nedavno napuštene mašine, komponente, i hemijska oprema pronađena u Faludži pokazuje da je Islamska država angažovala znatnu proizvodnju oružja", kaže se u dokumentu.
Radionice su opisane kao veoma sofisticirane i sposobne da proizvedu kompleksna oružja, kao što su municija za rakete.
Dnevna produkcija je striktno kontrolisana od tzv. Komiteta za vojni razvoj i proizvodnju, a samu proizvodnju nadgledaju "menadžeri" Islamske države koji detaljno bilježe kvalitet i kvantitet proizvodnje, pokazuju dokazi pronađeni u Faludži.
Slične radionice, u manjoj skali, pronađene su ranije u Kobaneu i Tikritu 2015. godine i Ramadi ove godine.
Teorijski sve može
Svjetski mediji već su izvještavali da Islamska država ne proizvodi samo konvencionalno oružje, već i oružje masovnog uništenja, uključujući i hemijsko.
Sama Islamska država je već tvrdila da posjeduje "prljavu bombu" ali međunarodni eksperti kažu da su šanse da je to istina "mršave".
"Možete koristiti plutonijum i cezijum uzet iz bolnica i, teorijski, napraviti prljavu bombu. Da, to jeste užasno, ali nuklearna bomba je mnogo gore", rekao je Hans Bliks, bivši šef Međunarodne atomske agencije UN, RT-u u aprilu.
Bonus video: