Američki predsjednik Barak Obama izjavio je, po dolasku na Kubu, da je to "istorijska posjeta i istorijska prilika".
Obama je to rekao prilikom posjete američkoj ambasadi u Havani, gdje je pozdravio članove osoblja koje je pohvalio da "svakodnevno približavaju SAD i Kubu".
"Predsjednik Kulidž je 1928. godine došao ratnim brodom, a da dođe ovdje trebalo mu je tri dana. Meni su trebala samo tri sata", kazao je Obama - prvi američki lider koji je posjetio Kubu u posljednjih 88 godina.
Obama je sa osobljem ambasade trebalo da se sastane u dvorištu ambasade, ali su zbog kiše odlučili da prijem upriliče u obližnjem hotelu, prenijela je agencija AFP.
"Ovo je istorijska posjeta i istorijska prilika", istakao je Obama.
Među zvaničnicima koji su dočekali američkog predsjednika nije bio kubanski lider Raul Kastro, javio je AP.
Predsjednički avion sletio je na međunarodni aerodrom u Havani "Hose Marti" po kišovitom danu.
Tamo su ga dočekali kubanski ministar vanjskih poslova Bruno Rodriges, najviši američki diplomata na Kubi Džefri DeLorentis sa supugom, kubanski ambasador u SAD Hose Kabanas, kao i dvojica kubanskih zvaničnika zaduženih za odnose sa Amerikom - Žozefina Vilad i Gustavo Mačin.
AP napominje da Obamu na aerodromu nije dočekao kubanski predsjednik Raul Kastro, dodajući da on često pozdravlja svjetske zvaničnike po slijetanju na aerodrom.
Američka ambasada u Havani je ponovo otvorena u avgustu prošle godine.
Odmah po slijetanju u Havanu, Obama je na Tviteru napisao "What"s up Cuba".
Uoči Obaminog dolaska u Havanu, kubanska policija uhapsila je pedesetak osoba koje su protestovali protiv komunističke vlade na Kubi.
Demonstracije ispred jedne crkve gdje se okupljaju svake nedjelje, organizovala grupa "Dame u bijelom", koju čine udovice bivših političkih zatvorenika na Kubi.
U Havani je uoči posjete raspoređeno jako obezbjeđenje policije pod punom opremom, fasade na zgradama su obnovljene, a putari su asfaltirali ulice duž kojih su postavljene američke zastave i poruke dobrodošlice, uz mnogobrojne postere na kojima se Obama nalazi pored kubanskog predsjednika Raula Kastra, prenosi Rojters.
Njegova posjeta Havani predstavlja prekretnicu poslije decenija zategnutih odnosa dvije zemlje i daje entuzijazam Kubancima, čija je komunistička vlada oštro kritikovala 10 prethodnih američkih lidera.
Posjeta Kubi, prva u koju jedan predsjednik SAD dolazi u posljednjih 88 godina, bila je nezamisliva dok se on nije sa Kastrom u decembru 2014. godine saglasio da okonča otuđenje koje je počelo kada je kubanskom revolucijom zbačena proamerička vlada 1959.
Otkad su se zbližile, dve strane su obnovile diplomatske veze, potpisale trgovinske sporazume o telekomunikacijama i avionskim linijama i proširile saradnju u oblasti sprovođenja zakona i zaštite prirodne sredine.
Ostaju, međutim, značajna razilaženja između njih, pre svega 54-godišnji ekonomski embargo nad Kubom, čije je ukidanje Obama tražio od Kongresa, ali su njegove napore blokirali republikanci.
Kuba se žali i na "kontinuiranu okupaciju" pomorske baze u zalivu Gvantanamo, za šta je Obama rekao da neće biti tema razgovora, a uz to je tu i američka podrška disidentima i antikomunističkim radio i TV programima.
Ne očekuje se veliki napredak u rešavanju tih pitanja tokom večerašnje svečane večere, a ni kada se Obama i Kastro budu sutra sastali, navodi britanska agencija.
Verovatno će najviše pažnje privući Obamin govor koji će u utorak biti prenošen uživo na kubanskoj televioziji, kada će se on sastati i sa disidentima i prisustvovati bejzbol utakmici između kubanskog nacionalnog tima i ekipe iz američke Tampe.
Obama namerava da istorijsku posetu Kubi iskoristi da pojača svoje napore u cilju daljeg obnavljanja odnosa posle pola veka, navodi AP.
Iako njegova poseta budi optimizam u Havani, siromašni slojevi kubanskog stanovništva nisu baš sjajno raspoloženi, pošto se osećaju zapostavljenim usred rastuće nejednakosti i porasta cena.
Obamina politika je fokusirana pre svega na mali, ali rastući privatni sektor na Kubi, omogućivši prodaju poljoprivredne i građevinske opreme nedržavnim preduzećima, pri čemu zaposleni u privatnom sektoru već uživaju prednosti tih mera, dok mnoge kategorije kubanskog stanovništva i dalje s malim zaradama jedva sklapaju kraj sa krajem, zaključuje Rojters.
Kremlj pozdrvalja obnavljanje prijateljskih odnosa SAD i Kube
Rusija pozdravlja obnavljanje dobrosusjedskih odnosa SAD i Kube, izjavio je danas portparol ruskog predsednika Dmitri Peskov komentarišući istorijsku posjetu američkog predsjednika Baraka Obame Havani.
Peskov je novinarima u Moskvi rekao da su dobri odnosi SAD i Kube u interesu Rusije, prenio je TASS.
"Rusija i Kuba već decenijama imaju prijateljske partnerske odnose. Sada ti odnosi dobijaju nov karakter, postoje široke moćnosti za bilateralnu saradnju i, naravno, željeli bismo da prijateljska Kuba ima dobre odnose sa svim svojim susjedima, iznad svega, sa SAD", izjavio je Peskov.
Portparol Kremlja je dodao da je Moskva više puta kritikovala zagovornike uvođenja sankcija, prije svega zbog neefikasnosti i uzaludnosti takvih mjera.
"Zbog toga, možemo samo da pozdravimo odbacivanje politike sankcija u međunarodnim odnosima uopšte", rekao je Peskov.
Obama je sinoć doputovao u Havanu, a danas će razgovarati s predsjednikom Kube Raulom Kastrom. To je prva posjeta američkog predsjednika Kubi poslije 88 godina. Dvije zemlje su prošle godine obnovile diplomatske veze poslije pola vijeka zamrznutih odnosa.
Bonus video: